Koncert „KEVIN MAHOGANY W/ TRIO”

Kevin Mahogany w/ Trio

Kevin Mahogany – wokal
Kazimierz Jonkisz – perkusja
Bogdan Hołownia – fortepian
Wojciech Pulcyn – kontrabas


Kevin Mahogany – jest jedną z najbardziej popularnych gwiazd światowego wokalu. Należy do plejady czołowych wokalistów. Pochodzi z muzycznej rodziny z Kansas City. Dorastał w duchu Memphis i Motown. Uczęszczał do fundacji Charlie Parkera w Kansas.
Edukację muzyczną rozpoczął jako saksofonista i klarnecista. Studiował także fortepian. Śpiewać zaczął na Uniwersytecie w Baker w Kansas. Po ukończeniu studiów założy dwa znakomite zespoły: „Mahogany”, „The Apollos” bazujące na R&B jazzie i klasyce soulu lat 60. Obie grupy były bardzo popularne w latach 80. W tym czasie artysta rozwijał swój własny styl nawiązując do legendarnych brzmień wokalnych sławnego Ensemble Lambert-Hendricks-Ross i Eddie Jeffersona.
W 1993 debiutancki album Kevina „Double Rainbow” dotarł do sklepów. Rzadko słyszane ballady, dźwięki bopu i bluesa zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytykę i publiczność.
W latach 1995-2001 artysta związany był z wytwórnią Warner Bros, dla której nagrał wiele znakomitych albumów jak: „Kevin Mahogany”, „Another Time”, „Another Place”, „My Romance” i „Portrait of Kevin Mahogany”.
Już po autorskiej płycie artysty New Yorker napisał: „jest niewiele, czego Mahogany nie potrafi…” Album zdobył wyśmienite recenzje, w tym cztery gwiazdki od USA Today. Newsweek określił go „najlepszym wokalistą swojego pokolenia”, New Yorker (Whitney Balliet) „Jest on jednym z pierwszych prawdziwie utalentowanych męskich wokalistów, którzy pojawili się w ostatnich latach.” ( źródło: lastfm.pl)

Kazimierz Jonkisz – perkusista, pedagog, legenda polskiej sceny jazzowej. Przez jego bandy przewinęło się wielu znanych obecnie muzyków. Swoje pierwsze „jazzowe szlify” zdobywali tacy muzycy jak: Krzesimir Dębski, Janusz Skowron, Maciej Strzelczyk, Andrzej Olejniczak, Andrzej Łukasik, Maciej Sikała, Krzysztof Popek.
W dyskografii ma blisko siedemdziesiąt albumów. Te najbardziej znane to chociażby „Tiri Taka” czy „Outsider” wydane w kultowej serii Polish Jazz w latach osiemdziesiątych. Najnowszy album „Jazz Energy” ukazał się 10 września 2013 roku nakładem wydawnictwa Multikulti Project.
Kazimierz Jonkisz realizuję się również jako pedagog, naucza jazzu. Wykłada w klasie perkusji w Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Udziela swojej wiedzy na warsztatach muzycznych Drum Camp Poland w Kielcach, a także na cyklicznych warsztatach muzycznych w Puławach wspólnie z profesorami z Berklee College of Music w Bostonie oraz Music Hochschule w Grazu.

Bogdan Hołownia – pochodzi z Torunia, gdzie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną.
Na początku lat dziewięćdziesiątych studiował w Berklee College of Music w Bostonie, w klasie profesora Raya Santisiego i Laszlo Gordonyego.
Pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej związane są z kwartetem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Później współpracował między innymi z Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Januszem Kozłowskim, Marcinem Jahrem, Krzysztofem Mrozem, Bronkiem Harasiukiem, Kazimierzem Jonkiszem.
W rodzinnym Toruniu grywa od 1994 roku wraz z Andrzejem „Brunerem” Gulczyńskim oraz Józefem Eliaszem w grupie o nazwie „Los Angeles Trio”.
W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak.
Po powrocie do kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim, Jerzym Skalskim, Markiem Jakubowskim, Patrykiem Pilasiewiczem.
Został laureatem Grand Prix Jazz „Melomani” za 2002 rok w kategorii – artysta roku „Jazzowy Oscar”.
Przy końcu 2006 roku Bogdan założył własną wytwórnię płytową HoBo Records. (źródło: holownia.pl).

Wojciech Pulcyn – jest absolwentem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie, gdzie studiował w klasie profesora Zbigniewa Wegehaupta.
Wojciech Pulcyn tworzy także muzykę teatralną. W 2000 roku skomponował utwór do sztuki opartej na powieści Witolda Gombrowicza Translatlantyk. Obecnie kontrabasista współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie.
Kontrabasista, muzyk sesyjny. Współpracuje z najbardziej uznanymi polskimi muzykami, m.in. Ewą Bem i Michałem Urbaniakiem, jak również z młodymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej gitarzystą Rafałem Sarneckim i pianistą Michałem Tokajem.
Współpracował z zespołami tworzącymi muzykę etniczną: Kapelą ze Wsi Warszawa, Ogrodami Alamut i Kwartetem Bartosza Niedźwieckiego. Owocem tej ostatniej współpracy było wyróżnienie na festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja.
W 2013 roku wraz z pianistą Bogdanem Hołownią Pulcyn nagrał album Śpiewnik Henryka Warsa, upamiętniający dzieła pioniera polskiego jazzu.