Koncert debiutanckiej płyty – Paulina Lenda „Wolf Girl”

Paulina Lenda

21 – letnia wokalistka-autorka tekstów.
Znana za sprawą głębokiej barwy swojego niskiego głosu. Pochodzi ze Świdnicy – małego miasta na Dolnym Śląsku, które zamieszkiwała i gdzie tworzyła. Muzycznie bardzo dużo czerpie z akustystyki i muzyki folkowej (wśród Jej największych inspiracji podaje takich artystów, jak: Damien Rice, Susie Suh, Ray LaMontagne, Noah Gundersen, James Vincent McMorrow, Patti Smith (i wielu innych), natomiast za niedościgniony życiowy wzór – Janis Joplin, dzięki której zakochała się w psychodelicznej muzyce/sztuce z lat 70. i przez którą chciała prowadzić hipisowski styl życia, podróżując i bawiąc się chwilą. Wychowywała się jednak, słuchając czarnej muzyki. Teraz, jedyni czarni artyści, którzy mają duży wpływ na jej twórczość, to m.in. Tracy Chapman, Lauryn Hill (szczególnie Jej akustyczne poczynania), Lizz Wright, India Arie, Erykah Badu. W 2008 r. została odkryta dzięki programowi „Mam Talent”. W pierwszej polskiej edycji tego telewizyjnego show pojawiła się na scenie z coverem piosenki „Ready for love” z repertuaru India Arie, kiedy to zachwycony, 15-letnią dziewczyną w żółtym turbanie, Kuba Wojewódzki chciał podarować jej „miejsce bez kolejki” w drodze do sukcesu i obiecał, że „zabije, zakopie, odkopie i jeszcze raz zakopie kogoś, kto zniszczy jej karierę w tym kraju”. Ten szokujący występ tak dojrzałej 15. latki w telewizyjnym show pozwolił Jej na dojście aż do samego finału i zderzenie się z muzycznym rynkiem w Polsce. Niestety po kilku latach walki z firmą, która uwiązała Ją niekorzystnym dla niej kontraktem, wyjechała do Londynu, gdzie w tej chwili żyje i tworzy. Po krótkiej przerwie, z pomocą Jarka Zawadzkiego (ze Studia 7.), Błażeja Domańskiego (producent m.in. płyty DAGADANA) i Lesława Mateckiego (gitarzysty Moniki Brodki, z którym pracowała nad materiałem), Paulina nagrała swoją pierwszą debiutancką płytę, zatytułowaną WOLF GIRL, która ukazała się 24.04.2014r. Materiał „Wilczycy” został nagrany na tzw. „setkę”, aby zachować prawdę tych kompozycji. Teksty pisała sama Paulina na przestrzeni kilku lat, a warstwę muzyczną opisać można jako akustyczny folk. Na płycie wykorzystane zostały gitary akustyczne, banjo, ukulele, nadając temu materiałowi oryginalnego brzmienia. Paulina koncertuje jednak głównie z samym gitarzystą, z którym przyjaźni się i gra od lat, dzięki czemu w duecie na scenie potrafią stworzyć intymny klimat, opowiadając historie zawarte w tekstach, ale i przekazać słuchaczowi ogromną dawkę emocji i energii, która wypływa z tej dwójki.

BIOGRAFIA:
2006r. – 2008r. – Nagrody na festiwalach muzycznych, m.in. Specjalna Nagroda na „Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej” w Legnicy, Nagroda Specjalna za wybitną interpretację utworu stricte bluesowego na drugim „Przeglądzie Piosenki Literackiej Papali”, czy Grand Prix Fesitwalu „Rozdźwięki” (w którym głównym członkiem jury była Grażyna Łobaszewska)
20.05.2007r. – „Szansa na Sukces” (z udziałem zespołu Kombi)
2008r. – 4 nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki lat 60 i 70 pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce” (Wyszków 2008r.): nagroda publiczności, wyróżnienie Prezesa Klubu 2012 – organizatora p. A. Rębowskiego, wyróżnienie Ministra Sportu i Turystyki p. Mirosława Drzewieckiego oraz nagroda główna – Grand Prix Festiwalu
17.02.2008r. – „Szansa na Sukces” (z udziałem zespołu Kasa Chorych)
06.06.2008r. – Koncert Laureatów SNS – II miejsce (Sala Kongresowa)
10.07.2008 – występ na „Olsztyńskich Nocach Bluesowych”
02.11.2008r. – Koncert „Wspomnienie” emitowany przez TVP2, z utworem „Confiteo” z repertuaru zespołu Golden Life
2008r. – Paulina w finałowej 10. pierwszej edycji „Mam Talent”
2009r. – Praca nad płytą w Studio 333 z Misią Ff (Très.b) i B. Kuźniakiem (Sony Music Poland) *płyta nie została wydana
26.10.2009r. – Wydawnictwo Cafe Fogg 2 (u boku m. in. M. Szcześniaka, M. Sadowskiej, Natu)
04.11.2009r. – Współpraca z M. Maleńczukiem przy „Psychodancing 2”
01.2010r. – nagrania w studio z Carlo Coupe (Funkorama Studio, Madrit), duet z Ola Onabule (UK) *płyta nie została wydana
02.2010r. – support Kayah (Wrocław)
25.03.2011r. – cover piosenki „Fever” w wykonaniu Paulinypojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu R. Zatorskiego „Los Numeros”
09.2012r. – 3rd International Harmonica Meeting Under Sail (Croatia)
2013r. – Występy na scenach w Londynie (The Blues Kitchen / The Forge)
24.04.2014r. – Wydanie debiutanckiej płyty: „Wolf Girl”

 

Paulina Lenda – Wolf Girl