Klinika pośród hal – czytanie performatywne

14 października o godz. 19.00 Agencja ADiT, Austriackie Forum Kultury i Teatr Ateneum przygotowały czytanie performatywne komedii René Freund „Klinika pośród hal” w reż. Wojciecha Adamczyka. Wstęp wolny.

 „Klinika pośród hal” (Klinik unter Almen), René Freunda, w przekładzie Anny Granatowskiej zabierze widzów w góry, gdzie właściciele ekskluzywnej kliniki chirurgii plastycznej i wellness poszukują pilnie pracownika. Przyparci do muru proszą o pomoc przyjaciela, który wkrótce przyjeżdża z żoną i dziećmi… Spotkanie po latach przyjaciół ze studiów medycznych to zderzenie postaw obecnych lekarzy:  chirurga plastycznego i biznesmena oraz idealistycznego homeopaty. Bliższe poznanie rodzin wywoła lawinę zabawnych sytuacji, ale też sprowokuje ważne pytania o sens etyki zawodowej i życia. 

W rolach głównych: Julia Konarska,  Magdalena Schejbal, Albert Osik i Remigiusz Jankowski

Wprowadzenie: dr hab. Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski).

René Freund

Mieszkający w Wiedniu austriacki pisarz i tłumacz. Na stałe mieszka w Grünau im Almtal położonym w Salzkammergut, regionie słynącym z malowniczych jezior i gór. Studiował filozofię, teatrologię i etnografię na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1994 r. uzyskał także tytuł doktora. W latach 1988-1992 pracował jako asystent reżysera, a później dramaturg
w Theater in der Josefstadt w Wiedniu. Publikuje książki popularnonaukowe, powieści, tworzy słuchowiska. Za swoją twórczość literacką otrzymał m. in. stypendium stowarzyszenia Literar-Mechana (2005 r.), stypendium miasta Wiednia dla dramatopisarzy (2006 r.), stypendium kraju związkowego Górna Austria im. Adalberta Stiftera (2009 r.). 

Anna Granatowska

Rocznik 89. Studiowała filologię germańską i filmoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz medioznawstwo (Europäische Medienwissenschaft) na Uniwersytecie w Poczdamie.  Dla Agencji Dramatu i Teatru przetłumaczyła następujące sztuki: Orka Volkera Schmidta („Zimne serca”, ADiT, 2019), I wtedy przyszła Mirna Sybille Berg oraz Kraina wiecznego szczęścia Philippa Löhle.