Karbido & Andruchowycz w Mózgu

Zespół Karbido i pisarz Jurij Andruchowycz współpracują od 2005 r. W ciągu dziesięciu lat działalności w Polsce i Ukrainie, ukazały się albumy: Samogon (2006), Cynamon (z dodatkiem Indii) (2010) oraz Absynt (2013). Autorzy odbyli cztery duże trasy koncertowe obejmujące największe miasta i festiwale Ukrainy oraz liczne podróże na najważniejsze wydarzenia literackie i około literackie w Polsce, Czechach i Niemczech – m.in. ArtPole Festival Unizh 2014, Book Arsenal Kiev 2012, Literaturfestival Berlin 2012, Gdyńska Nagroda Literacka 2010 czy PPA Wrocław 2013.

Aktywny udział w historycznym przełomie, doświadczenie zmian dokonujących się w ostatnim czasie w Ukrainie, rozbudzony radykalizm spojrzenia na muzyczny eksperyment z materią literacką, wreszcie – permanentne podróże autorów do istotnych miejsc naszego globu – oto geneza nowego projektu Jurija Andruchowycza i Karbido pt. ATLAS ESTREMO. Tym razem, poetycko spreparowana proza z książki Andruchowycza pt. „Leksykon miast intymnych” stała się szkieletem dla avant-punk-jazzowej eskapady na perkusję, bas i saksofon.

ATLAS ESTREMO to autorska podróż dookoła świata wspomnień, fascynacji i rozczarowań. To przepełniony energią głębokiej niezgody i serdecznego wkurwienia muzyczno-literacki bedeker dla wtajemniczonych.

Wystąpią:
Jurij Andruchowycz – głos, birdflutes, teksty
Paweł Czepułkowski – dr/perc
Marek Otwinowski – bg, głos
Tomasz Sikora – as, samples

JURIJ ANDRUCHOWYCZ (UA) – ukraiński poeta, prozaik, piosenkarz, eseista i tłumacz, jeden z przedstawicieli tzw. „fenomenu stanisławowskiego”. Wielokrotnie nagradzany autor m.in. „Moskoviady”, „Perwersji”czy „Dwunastu kręgów”. Jego utwory przełożono i wydano w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Finlandii, USA, Szwecji, Rosji, Austrii oraz na Węgrzech.

KARBIDO (PL) – interdyscyplinarna grupa muzyczna o mobilnym składzie. Autorzy spektakli dźwiękowych, eksperymentalnych prac muzycznych, i muzyczno-literackich, rzeźb dźwiękowych i słuchowisk; kompozytorzy muzyki teatralnej i filmowej. Elektro-akustyczny koncert na instrumencie skonstruowanym przez muzyków pt. „Stolik”, grupa zagrała niemal 300 razy na całym świecie (poza Europą m.in. w Brazylii, USA, Izraelu, Iranie, HongKongu, Australii i in.

Karbido & Andruchowycz „The Very Best of Tabloids”