„Judasz. Laboratorium Epifanii” – spektakl gościnny w reż. Katarzyny Minkowskiej

JUDASZ
LABORATORIUM EPIFANII
reż. Katarzyna Minkowska

zespół badawczy: Mikołaj Chroboczek, Maciej Hanczewski, Aneta Jankowska, Mateusz Korsak, Adrian Koszewski, Jan Kwapisiewicz, Katarzyna Minkowska, Maciej Miszczak, Mateusz Nędza, Nikodem Rozbicki, Modest Ruciński, Kamil Toliński

 

OPIS SPEKTAKLU

Katarzyna Minkowska zaprosiła do współpracy grupę aktorów, z którymi przyglądała się tekstom ewangelicznym, apokryfom, skostniałemu językowi religijnemu, próbując odnaleźć w tych źródłach prawdziwych ludzi, ich relacje i emocje. Ta laboratoryjna praca stała się podstawą opowieści o tym, co mogło wydarzyć się w wieczerniku przed śmiercią Jezusa. Apostołowie spotykają się tam po pojmaniu ich mistrza i próbują odtworzyć jego słowa, zinterpretować gesty, zrozumieć, co się stało; kto zdradził, dlaczego to zrobił.

Spektakl JUDASZ. LABORATORIUM EPIFANII powstał we współpracy Festiwalu Nowe Epifanie z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza jako efekt seminarium dla studentów i studentek Wydziału Reżyserii. Partnerem pokazów przedstawienia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie jest TR Warszawa.

 

BIOGRAM REŻYSERKI

Katarzyna Minkowska jest studentką III roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2018 roku otrzymała nagrodę Debiut TR, przyznawaną przez zespół TR Warszawa studentkom i studentom reżyserii podczas Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Na 8. Forum Katarzyna Minkowska zaprezentowała spektakl Syrenarium, przygotowany pod opieką artystyczną Mateusza Bednarkiewicza, z udziałem Julii Biesiady, Sylwii Boroń, Weroniki Humaj, Anety Jankowskiej, Baśki Liberek, Ignacego Lissa, Klaudii Miłoszewskiej, Macieja Miszczaka, Joanny Poleć, Katarzyny Obidzińskiej, Magdaleny Sildatk i Moniki Szwajnos.

Reżyserka otrzymała nagrodę Debiut TR 2018 „za pasję w poszukiwaniu nowych form ekspresji, oryginalne łączenie teatru ze sztukami wizualnymi, dojrzałość i wysoki poziom intelektualny pracy reżyserskiej, za wrażliwą, inspirującą współpracę z aktorami i aktorkami”.

W ramach nagrody Debiut TR Katarzyna Minkowska zrealizuje swój spektakl w TR Warszawa w sezonie 2019/2020.

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego Młody TR i jest przyznawana co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Nagrodzeni przez zespół TR studenci i studentki otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Wśród dotychczas nagrodzonych są: Jędrzej Piaskowski (Puppenhaus. Kuracja, prem. 2017), Klaudia Hartung-Wójciak (Chinka, prem. 2018) oraz Grzegorz Jaremko, którego spektakl Woyzeck będzie miał premierę w maju 2019 roku.