Jubileuszowy Dzień Seniora w CSW

Dzień Seniora w czerwcu
oprowadzanie kuratorskie po wystawie 
„CO JEST SPOŁECZNE? Aktywność Zamku Ujazdowskiego w przestrzeni publicznej (1988–2014)”

Wstęp wolny.

Zbiórka w holu głównym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa.
Kurator: Grzegorz Borkowski

DZIEŃ SENIORA W CSW MA JUŻ ROK
Pierwsze spotkanie dedykowane widzowi dojrzałemu odbyło się dokładnie rok temu. Z okazji jubileuszu, po oprowadzaniu zapraszamy na kameralne spotkanie, które będzie okazją do wymiany wrażeń i opinii, a co najważniejsze, lepszego poznania się w gronie osób zaangażowanych w dotychczasowych wydarzeniach.

Wystawa „CO JEST SPOŁECZNE? Aktywność Zamku Ujazdowskiego w przestrzeni publicznej (1988–2014)” prezentuje niezwykle różnorodne, prekursorskie projekty: interwencje w przestrzeń miejską, które zrealizowali dla CSW w Warszawie najsłynniejsi światowi i polscy artyści współcześni jak Jenny Holzer, Barbara Kruger, Christian Boltanski, Krzysztof Wodiczko i Joanna Rajkowska, kulturowe działania animacyjne powstałe we współpracy ze społecznościami lokalnymi, wystawy w przestrzeniach wokół Zamku oraz projekty w innych obiektach i instytucjach kultury.

Jedną z takich realizacji była Palma na rondzie de Gaulle’a w Warszawie. W ciągu wielu lat uświadomiła ona potencjał działań artystycznych w przestrzeni publicznej nawet tym, którzy nie interesują się sztuką współczesną. Sztuczna palma – zainstalowana w centrum miasta w ramach projektu Joanny Rajkowskiej „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” – miała charakter tymczasowej interwencji artystycznej, która początkowo wzbudzała zdziwienie i kontrowersje, obecnie zaś jest szeroko rozpoznawalnym obiektem i lubianym symbolem Warszawy.

Wystawa ta jest wstępem do podsumowania doświadczeń sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce, a także przyczynkiem do krytycznej samorefleksji instytucji i zastanowienia się nad nowymi strategiami dla sztuki publicznej XXI wieku.