Jubileusz 50-lecia Czerwonych Gitar

Tego zespołu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To prawdziwa legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Rok 2015 będzie dla nich rokiem niezykłego Jubileuszu – 50 lat na scenie!

Zanim powstał zespół muzyczny na Wybrzeżu zebrała się grupa osób zafascynowanych nowym brzmieniem, które ukrywały się pod zbiorowym pseudonimem „Grupa X” (Jerzy Kossela, Henryk Zomerski, Krzysztof Klenczon, Bernard Dornowski, później dołączyli także Daniel Danielewski i Czesław Wydrzycki, znany potem jako Czesław Niemen). W kawiarni „Cristal” we Wrzeszczu przegłosowano nazwę dla nowego zespołu i tak powstały Czerwone Gitary. Kierownikiem artystycznym miał zostać Franciszek Walicki.

Faktycznymi założycielami zespołu w 1965 roku byli 23-letni wówczas Jerzy Kossela, kompozytor i aranżer oraz Henryk Zomerski. Wkrótce dołączyli do niego: Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon i Jerzy Skrzypczyk. Jako ostatni dołączył do nich Seweryn Krajewski, zastępując Zomerskiego. Pierwsza płyta „To właśnie my – Czerwone Gitary!” została wytłoczona w 166 tys. egzemplarzy. Zawierała takie utwory jak: „Nie zadzieraj nosa”, „No bo ty się boisz myszy”, „Matura” czy „Historia jednej znajomości”, które z miejsca podbiły serca przede wszystkim polskiej młodzieży. Wkrótce potem panowie wydali płyty „Czerwone Gitary 2” i „Czerwone Gitary 3”. Albumy cieszyły się równie wielką popularnością jak debiut. W roku 1968 zespół na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobył Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za piosenkę „Takie ładne oczy”. A rok później został doceniony za granicą – otrzymał nagrody „Billboardu” i Targów Płytowych i Wydawnictw Muzycznych MIDEM.

W 1970 grupę opuścił Krzysztof Kleczon, który wkrótce założył swój własny zespół – Trzy Korony i wylansował z nimi takie hity jak „Port” czy „10 w skali Beauforta”. Czerwone Gitary grały dalej, wydając kolejny album „Spokój serca.” Koncertowali dużo, także zagranicą i cieszyli się niesłabnącym uwielbieniem publiczności.

W latach 80. zniknęli ze sceny muzycznej. W 1997 z Czerwonych Gitar odszedł Seweryn Krajewski. Panowie spotkali się ponownie, by powrócić z płytą „Jeszcze gra muzyka” w 1998.

Zespó bezsprzecznie był i pozostanie jednym z najpopularniejszych i najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki.