Jazzowy poniedziałek w Pardon, To tu

Żywa legenda – nagrywał i współpracował z takimi muzykami jak Albert Ayler, Cecil Taylor i Sun Ra, w 1969 roku założył i kierował legendarną ‚The Celestrial Communication Orchestra’ – jeden z najbardziej twórczych i nowatorskich jazzowych muzyków stanie już niebawem na naszej scenie – Alan Silva. Wystąpi w naszych skromnych progach wraz z duńską saksofonistką Mette Rasmussen i perkusistą Ståle Liavik Solberg. Trio tworzy swobodne, intensywne, rozległe dźwiękowe pejzaże, jak również rytmiczny i abstrakcyjny free jazz.

Alan Silva – syntezator
Mette Rasmussen – saksofon
Ståle Liavik Solberg – perkusja

Trio zadebiutowało jako spontaniczny skład na Oslo’s Blow Out! Festival w 2013 roku. Ich występ został wtedy uznany za jedno z najciekawszych i najważniejszych wydarzeń festiwalu. Dla muzyków było już wtedy jasne, że chcą kontynuować współpracę.

Alan Silva

amerykański multiinstrumentalista, kontrabasista i klawiszowiec. Jeden z najbardziej twórczych i nowatorskich jazzowych kontrabasistów. W czasie swojej wieloletniej kariery zyskał opinię innowacyjnego improwizatora.

Współpracował z takimi gwiazdami awangardy jak Cecil Taylor, Sun Ra, Albert Ayler, Suny Murray, Frank Wright, Bill Dixon czy Archie Shepp, Johannes Bauer i Roger Turner. W 1964 uczestniczył w nowojorskim festiwalu October Revolution in Jazz jako pionier ruchu free jazz. Nagrywał z Albertem Aylerem płytę Live in Greenwich Village.

W 1969 roku przeniósł się z Nowego Jorku do Paryża gdzie założył i kierował gwiazdorską The Celestrial Communication Orchestra, grupę dedykowaną free jazzowi i eksperymentom muzycznym. W Paryżu założył również słynną szkołę Institute for Artistic & Cultural Perception, w której nauczał.

Mette Rasmussen

duńska saksofonistka mieszkająca w Trondheim w Norwegii. Jedna z najbardziej obiecujących młodych improwizatorek. W ciągu ostatnich kilku lat można było usłyszeć ją w wielu grupach, projektach i spontanicznych składach. Działa w przestrzeni muzyki improwizowanej, stale zgłębiając naturalną surowość instrumentu, nieustannie testując granice dźwięków i ekspresji osiągalnych w grze na saksofonie altowym.

Jest członkinią szwedzko-brytyjskiego zespołu Trio Riot, grającego muzykę, którą sama określa jako punk jazz. Mette Rasmussen współpracowała również z takimi muzykami jak Rudi Mahall, Alan Silva, Tobias Delius, Chris Corsano, Wilbert de Jode czy Axel Dörner.

W duecie z perkusistą Chrisem Corsano pracuje nad swoim pierwszym albumem, który ukaże się nakładem amerykańskiej wytwórni Relative Pitch Records, wydającej płyty m.in. Billa Frisella, Mathew Shippa, Michaela Bisio i innych czołowych muzyków sceny free improv.

Ståle Liavik Solberg

jest jedną z centralnych postaci sceny muzyki improwizowanej w Oslo. Gra w takich grupach jak VCDC, regularnie współpracuje z brytyjskim gitarzystą i zasłużonym promotorem muzyki free improv – Johnem Russellem, pianistą i keyboardzistą Jimem Bakerem, saksofonistą Martinem Küchenem czy kompozytorem i wiolonczelistą Fredrickiem Lonberg-Holmem.

Solberg to również jeden z organizatorów festiwalu Blow Out! w Oslo. Kuratoruje to wydarzenie wspólnie z perkusistą Paalem Nilssen-Love.