Jazz na Starówce: Oregon (USA)

15 lipca 2017, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Amerykańska grupa należy do elitarnego grona legend jazzu. To jedna z czołowych formacji grających muzykę improwizowaną, łączącą muzykę hinduską, etniczną oraz zachodnią muzykę klasyczną z jazzem.

Amerykańska grupa należy do elitarnego grona legend jazzu. To jedna z czołowych formacji grających muzykę improwizowaną, łączącą muzykę hinduską, etniczną oraz zachodnią muzykę klasyczną z jazzem. Grupa ma na koncie cztery nominacje do nagrody Grammy.

Zespół jest prekursorem etno- jazzu. To ewenement formalny i stylistyczny w historii muzyki jazzowej, ale także dowód na wierność artystyczną projektu. Dziś grupę tworzą: gitarzysta klasyczny, pianista Ralph Towner, saksofonista, oboista Paul McCandless, kontrabasista Paolino Dalla Porta, perkusista, Mark Walker.

Ciekawostka. Astronauci Apollo 15 słuchali muzyki Oregonu podczas wyprawy na Księżyc, a dwa jego kratery otrzymały nazwy od utworów zespołu („Icarus” i „Ghost Beads”).

Od ponad trzydziestu lat Oregon wzrusza i inspiruje publiczność prestiżowych sal koncertowych jak Carnegie Hall, Lincoln Center, Berlin Philharmonic Hall, Vienna’s Mozartsaal oraz festiwali jak: Montreux, Berlin, Montreal, Newport Jazz a także publiczność podczas tras koncertowych USA, Europie, Kanadzie, Meksyku, Południowej Ameryce, Indii, Nepalu, Sri Lance, Bangladeszu, Algierii i Australii.

Zespół powstał na Uniwersytecie w Oregonie w 1960 tym roku. Założyli go Ralph Towner i Glen Moore .Moore ukończył studia na wydziale historii i literatury a Towner skończył kompozycję ucząc się gry na gitarze. W połowie lat 60-tych podróżowali po Europie, Towner uczył się w Wiedniu pod kierunkiem Karla Scheita, a Moore w Kopenhadze zgłębiał grę na kontrabasie pod okiem Bena Webstera i Dextera Gordona. W 1969-tym zamieszkali w Nowym Jorku, gdzie grali z młodymi muzykami członkami powstałych w latach 70-tych słynnych grup fusion: Weather Report oraz the Mahavishnu Orchestra.

W 1970-tym Ralph, Glen i Collin byli członkami Paul Winter Consort grupa odbyła tournee koncertową po Stanach Zjednoczonych podczas której nawiązali współprace z oboistą Paulem McCandlessem. Paul uczył się na Manhattan School of Music pod kierunkiem Roberta Blooma, pierwszego oboisty Toscaniniego.

W 1972 wytwórnia Vanguard podpisała z zespołem umowę na krążek „Music of Another Present Era”. W tym samym czasie Oregon nagrał utwory dla europejskiej wytworni ECM, i w 1974 – tym rozpoczął koncertowanie po Europie zdobywając rozpoznawalność, uznanie krytyków i rzesze wiernych fanów.

Sześć lat i dziewięć albumów pózniej Oregon przeniósł się do wytwórni Elektra/Asylum Records. Album „Out of the Woods” został umieszczony na liście stu jeden najlepszych płyt jazzowych Lena Lyonsa.

Byli na szczycie popularności gdy w listopadzie 1984 roku Walcott zginął w wypadku samochodowym – album „Crossing” stał się jego muzycznym testamentem i spuścizną. W 1986 roku Trilok Gurtu przyjął propozycje współpracy z Oregonem – zespół odbył trasę koncertową po Indiach. W ciągu następnych pięciu lat Trilok Gurtu nagrał z zespołem trzy płyty: „Ecotopia” /ECM/, „45th Parallel” /Epic/ i „Always, Never and Forever” dla wytwórni Intuition. Po rozstaniu z Trilokiem Oregon nagrał dwa albumy „Troika” i „Beyond Words”.

W 1996 do nagrania płyty “Northwest Passage”, do zespółu dołączyli mistrzowie perkusji Mark Walker oraz Arto Tuncboyician. Walker, który występował i nagrywał z Paquito D’Rivera, został czwartym członkiem grupy Oregon. Zespół w czerwcu 1999 nagrał w Rosji płytę “Oregon In Moscow” (z moskiewską Tchaikovsky Symphony Orchestra). Był to debiut ich repertuaru na orkiestrę, który rozszerzyli i z którym występowali z różnymi orkiestrami jak orkiestry z St. Paul, Filadelfii, Indianapolis, Stavanger, Freiburga i Stuttgartu. W 2001 album był nominowany w czterech kategoriach do nagrody Grammy.

Ostatnia płyta zespołu to „Oregon Lantern” powstała podczas występów w jazzowym klubie Yoshi’s, w okolicach San Francisco i jest drugim nagrany na żywo albumem tej grupy.

W dyskografii kwartetu znajduje się m.in. najważniejszy dla polskiego jazzu album “Violin” nagrany w 1987 roku wraz z polskim skrzypkiem Zbigniewem Seifertem.