Jazz na Starówce: Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape (USA)

22 lipca 2017, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Nicholas Payton – trąbka
Braylona Lacy – gitara basowa
Joe Dyson – perkusja
Daniel Sadownick – instrumenty perkusyjne

Jazzowy Top. Szwedzki geniusz gitary należy do czołówki światowej gitarzystów. Cieszy się ogromnym uznaniem. Współpracował z wieloma ikonami jazzu, jak Oscar Peterson, Herbie Hancock, Ray Brown, Joe Henderson, Max Roach, Kenny Kirkland

Jazzowy Top. Great American Jazz. Premiera! Laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Jest powszechnie uważany za jednego z największych artystów naszych czasów, który zdobył szacowne miejsce w historii muzyki.

Nowoczesnym jazzem i możliwościami improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym wiele koncertował w Nowym Orleanie i do dziś związany z jego Lincoln Center Jazz Orchestra. Koncertował z legendarnymi artystami jak m.in Ray Brown, Ray Charles, Art. Blakey, Roy Haynes, Joe Henderson. Grał w zespołach Clark’a Terry’ego, Ellisa Marsalisa, Arta Blakey’a, Elvina Jonesa. Prowadzi cieszące się uznaniem i popularnością własne autorskie zespoły. Współpracuje z gwiazdami wokalistyki takimi jak Casandra Wilson, Esperanza Spalding, Jane Monheit.

„Trąbka Paytona i jego solówki wymykają się klasyfikacji gatunkowej, są esencją tworzenia muzyki… Payton zmienia dzwięki… Jego solówek nie da się w żaden sposób opisać, zaklasyfikować, Są równie oryginalne jak i mistrzowsko technicznie”. Howard Reich, Chicago Tribune

Nicholas Payton. Urodził się w Nowym Orleanie, w rodzinie o dużych tradycjach muzycznych. Pod troskliwym okiem matki, pianistki i wokalistki, oraz ojca, legendarnego basisty, kompozytora i wychowawcy, Waltera Paytona, związany był z tradycją tego miasta i rodzinnym umiłowaniem do lokalnej muzyki. Już we wczesnym dzieciństwie objawił swój talent muzyczny. Pierwszą trąbkę dostał w wieku czterech lat, a nim skończył dziewięć, brał już udział w sesjach z miejscowymi zespołami, w wieku 12 lat był już członkiem zespołu All Star Brass Band, z którym zaliczył wiele występów i tras koncertowych.

Payton uczęszczał do artystycznej szkoły średniej High School for the Creative Arts, gdzie uczył się u Clyde Kerrego Jr.; potem studiował na uniwersytecie pod kierunkiem pianisty Ellisa Marsalisa (ojca Wyntona, Branforda, Delfeayo, Jasona).

Jako lider, nagrał mnóstwo albumów i koncertował na całym świecie, zarówno z własnymi grupami, jak i gościnnie z innymi zespołami. Jego imponujące CV zawiera długą listę artystów, z którymi współpracował i albumów, do których powstania się przyczynił. Występował i nagrywał wieloma tuzami jazzu jak m.in.: Joe Henderson, Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Christian McBride, Joshua Redmanm, Roy Hargrove.

Dla wytworni Verve Records, w 1992 roku wydał pierwszą płytę „From This Moment „ Dwa lata później nagrał ścieżkę dźwiękową do znanego filmu Kansas City Roberta Altmana. W 1997 roku otrzymał nagrodę Grammy Award za udział w nagraniu płyty z „Doc Cheatham & Nicholas Payton”.

Komponuje, aranżuje, wykonuje i nagrywa muzykę z własnymi grupami w różnych konfiguracjach: solo, w duecie, trio, kwartecie, kwintecie, sekstecie i 21-osobowym big bandzie. Znany z śmiałych decyzji: w 2011 roku nagrał „Bitches” konceptualny album, gdzie skomponował i zaaranżował 16 utworów, zaśpiewał, zagrał nie tylko na trąbce, ale i każdym innym instrumencie, a na koniec także wyprodukował ten album. W nagraniu towarzyszą mu takie gwiazdy jak m.in.: Cassandra Wilson, Esperanza Spalding. W 2012 r. nagrał w pełnym orkiestrowym składzie swoją kompozycję, „THE BLACK AMERICAN SYMPHONY”, najbardziej ambitne dzieło w dorobku Nicholasa Paytona. Przyświecał mu cel podkreślenie znaczenia amerykańskiej czarnej muzyki dla kultury światowej.