Jazz na Starówce: Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

26 sierpnia 2017, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Josemi Carmona – gitara flamenco
Javier Colina – kontrabas
José Ruiz Bandolero – perkusja

Mistrzowie i innowatorzy jazz flamenco dwóch pokoleń wystąpią na finał festiwalu na jedynym koncercie w Polsce.

Mistrzowie i innowatorzy jazz flamenco dwóch pokoleń wystąpią na finał festiwalu na jedynym koncercie w Polsce.

Carmona jest jedną z podstawowych postaci w najnowszej historii muzyki hiszpańskiej, flamenco i gitary. Syn maestro Pepe Habichuela jest spadkobiercą istotnego dziedzictwa czterech generacji artystów z Granady. Dwukrotnie nominowany do nagrody Latin Grammy. Wystąpił w filmie “Flamenco, Flamenco” Carlosa Saury.

Colina zaś jest jednym z najważniejszych muzyków hiszpańskich i jednym z najwybitniejszych kontrabasistów współczesnej sceny flamenco. Występował z legendami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Hank Jones, Gary Bartz, George Benson oraz z największymi gwiadami flamenco i latin jazzu jak : Tete Montoliu, Chucho Valdez, Jerry Gonzales, Perico Sambeat, Jorge Pardo.

„Artysta, który może zmienić spojrzenie na gitarę w XXI wieku” – Paco de Lucia

Josemi Carmona. Jeden z ważniejszych postaci hiszpańskiej muzyki ostatnich lat. Urodzony w 1971 r. w Madrycie Carmona należy do licznej “rodziny” Los Habichuela Wirtuoz gitary flamenco, kompozytor i producentem działającym na scenie tzw. nowego flamenco. To artysta głęboko zakorzeniony w tradycji. Jego ojciec, Pepe Habichuela, jest jednym z najznamienitszych gitarzystów flamenco, a ród Carmona należy do najważniejszych dynanastii tej muzyki.

Jest niespokojnym duchem, a jego szerokie zainteresowania sięgają wielu muzycznych stylów i owocują współpracą z tak odległymi od siebie muzykami jak basista jazzowy Dave Holland, hindusko-brytyjski muzyk Nitin Sawhney, norweski pianista i producent Bugge Wesseltoft czy popowy piosenkarz Alejandro Sanz.

Jego muzyczna kariera rozpoczęła się w wieku 14 lat od wstąpienia do grupy Ketama, jednego z najbardziej wpływowych i rewolucyjnych zespołów hiszpańskiej muzyki, sprzedając ponad milion ich 14 albumów.

Współpraca z Pepe Habichuelą i nieżyjącym już Enrique Morente, wielkim reformatorem flamenco, miała decydujące znaczenie. Rewolucjoniści, którzy wyrośli ze stuprocentowo tradycyjnego flamenco i zaczęli coś zmieniać. Odcisnęli na nas swe piętno. W późniejszych latach, już po zdobyciu doświadczenia z Ketama, Carmona zaangażował się w serię projektów jako kompozytor, muzyk i producent. Nagrał dwie płyty pod własnym nazwiskiem, duet z basistą Carlesem Benaventem (Sumando) oraz płytę solową (Las Pequenas Cosas) z udziałem artystów, takich jak Paco De Lucia, Jorge Drexler i Dave Holland.

Spełnił również ważną rolę jako twórca utworów i wydawca takich artystów jak Estrella Morente czy Nina Pastori. Według Carmony wersja tradycyjna lub fusion to tylko dwie różne formy odczuwania flamenco. „Zachwyca mnie klasyczne flamenco, nie używam słowa czyste, bo czyste jest wszystko co pochodzi z serca. Uwielbiam słuchać soledades czy seguiriyas. Ale flamenco to rezultat wielu naleciałości przyswojonych w drodze jaką przebyli Cyganie z Indii do Hiszpanii”.

Javier Colina. Jest muzykiem wszechstronnym, płynnie poruszającym się między różnorodnymi gatunkami takimi jak jazz, muzyka latynoska i przede wszystkim flamenco. Obok Carlesa Benaventa, jest wybitnym przedstawicielem tego ostatniego stylu i pionierem kontrabasu.

Gry na tym instrumencie uczył się sam po tym jak posiadł już (również jako samouk) umiejętność gry na fortepianie, akordeonie i gitarze. Być może właśnie stąd bierze się jego wyjątkowy, bardzo osobisty styl. Urodzony w Pampelunie w 1960 r. pianista i kontrabasista, zasłynął na początku lat 90. przy różnych projektach muzycznych łączących jazz i flamenco. Razem z perkusistą Guillermo McGuillem i pianistą Chano Dominguezem stworzyli trio, które występowało na licznych festiwalach jazzowych. Grupa wystąpiła też w filmie Fernando Trueby, Calle 54.

Podczas trasy koncertowej „Flamenca” współpracował z Juanem Perro, z którym nagrał płytę „Raíces al viento” (Korzenie na wietrze). W 2007 roku powstała płyta „Lágrimas negras” (Czarne łzy). Są to nagrania koncertów trio w legendarnym nowojorskim klubie Village Vanguard w składzie w składzie: Colina,Bebo Valdes i Diego El Cigala. W tym samym roku pojawia się kolejna płyta, pod tytułem „Si te contara” (Gdybyś tylko wiedział). W 2011 Colina, wraz z pieśniarką Silvią Pérez Cruz, wydaje płytę z kubańskimi boleros pod tytułem „En la imaginación” (W wyobraźni). Również w tym samym roku występuje w filmie dokumentalnym “Jazz w Hiszpanii” dla telewizji Canal de Historia.

Tworząc nieprzerwanie od wielu lat miał okazję pracować z takimi znakomitościami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Hank Jones,John Hicks, Frank Lacy, Idris Muhammad, George Benson, Chucho Valdes, Jerry Gonzales, Perico Sambeat, Jorge Pardo i flamenco: Tomatito, Pepe Habichuela, Diego El Cigala czy Enrique Morente. Jest również laureatem wielu nagród.

José Ruiz Bandolero. Wybitny hiszpański perkusista. Urodził się w 1976 w Madrycie. Karierę rozpoczął akompaniując tancerzom flamenco m. in.: Antonio Canalesowi, El Grilo czy Merche Esmeralda. Po dołączeniu do zespołu Joaquína Cortésa koncertuje w miejscach uważanych za świątynie światowej muzyki: The Opera House czy The Royal Albert Hall. Współpracuje z najlepszymi artystami flamenco i jazzmanami, czy stworzonej grupie perkusistów Echegaray, świadczą o jego wybitnym talencie perkusisty flamenco.

Partnerem koncertu jest Ambasada Hiszpanii i Instytut Cervantesa.