Jazz na Starówce: Fabrizio Bosso Quartet

Filar włoskiego jazzu, należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie. Laureat prestiżowych nagród jak Best New Talent Musica Jazz, Jazz Top. Grał z Randy Breckerem, Charlie Hadenem, Steve Colemanem. Ma nieskazitelną technikę i wyjątkowy, osobisty dźwięk.

Fabrizio Bosso urodził się w 1973 r Turynie. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na trąbce pod okiem ojca trębacza. Młody geniusz ukończył Konserwatorium Giuseppe Verdiego w Turynie mając zaledwie piętnaście lat! Po ukończeniu studiów otrzymał stypendium w St. Mary College w Waszyngtonie gdzie realizował swoją miłość do improwizacji. Otrzymał wiele nagród, m.in.: Summertime Jazz (1994), Best New Talent przyznany przez Musica Jazz Magazine (1999 r.), Luca Flores dla najlepszego jazzmana (2008), Top Jazz Award za najlepszy album Stunt (duet z Antonello Salis), kolejny raz najlepszy trębacz Jazz Top 2010. Przeszedł przez wszystkie rodzaje muzyki, jazz, muzykę klasyczną, pop, muzykę latynowską. Znaczący i różnorodny wpływ na jego muzykę miały koncerty i nagrania z Charlie Haden Liberation Orchestra i Javier Girotto Latin Mood.

Jest bardzo aktywnym muzykiem jako solista i sideman. Koncertował ze znakomitymi muzykami jak: George Russell, Kenny Wheeler, Dave Liebman, Carla Bley, Steve Coleman, Enrico Pieranunzi, Gabriele Mirabassi, Roberto Gatto, Flavio Boltro, Chiara Civello.

Już jego pierwszy album Fast Flight (2000) nagrany z jego kwintetem ,zachwycił krytyków, zdobył tytuł Best New Talent przez włoski magazyn Musica Jazz. W 2007 roku wydaje pierwszy album dla Blue Note You’ve Changed (jego kwartet i 13 smyczków pod kierownictwem Paolo Silvestri). W 2009 roku za album Stunt (w duecie z Antonello Salis) otrzymał nagrodę Top Jazz Award.

Dziś jego dyskografia liczy ponad dwadzieścia płyt. Rok temu nagrał ze swoim trio kolejny album dla Verve Universal Purple. Wystąpił na Rome Jazz Festival, grając premierowy koncert Shadows – the lost memories of Chet Baker. W 2014 roku nagrał płytę Tandem w duecie ze znakomitym pianistą Julianem Olivierem Mazzariello. Jego ostatni album (2015) to Duke, na którym składa hołd jednemu z największych kompozytorów w historii jazzu, Duke Ellingtonowi.

Wirtuoz trąbki, od lat szeroko reprezentuje Włochy na prestiżowych festiwalach, koncertuje na całym świecie, w Europie, USA, Skandynawii, Japonii, Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej. Niedawno był gościem honorowym brytyjskiej gwiazdy Ian Shaw u Ronniego Scotta w Londynie. Grał z włoską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz London Symphony Orchestra.

Rok temu powstał jego nowy kwartet – Fabrizio Bosso Quartet – z Julianem Oliverem Mazzariello na fortepianie, Luca Alemanno na kontrabasie i Nicola Angelucci na perkusji, który słyszymy na festiwalu.

Wstęp wolny

I Remember Clifford – Italian Big Band feat. Fabrizio Bosso – Teatro Petruzzelli di Bari