Jazz na Starówce: Christian Bakanic’s Trio Infernal (Austria)

19 sierpnia 2017, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Christian Bakanic – akordeon, keyboard, instrumenty perkusyjne
Christian Wendt – kontrabas, bas elektryczny
Jörg Haberl – perkusja

Christian Bakanic jest znakomitym austriackim akordeonistą i kompozytorem. Studiował muzykę tradycyjną w Johann Joseph Fux Konservatorium oraz akordeon klasyczny na Musikuniversität w Graz.

Lider, Christian Bakanic jest znakomitym austriackim akordeonistą i kompozytorem, o którym prasa pisze, że „poprawia wizerunku akordeonu”. Bardzo ciekawie łączy spontaniczność jazzu, temperament i pasję tango nuevo z dyscypliną europejskiej muzyki klasycznej , różnorodnością europejskiej tradycyjnej muzyki ludowej oraz z nowoczesnymi rytmami sceny klubowej. Wynikiem ich artystycznych poszukiwań jest muzyka przekraczająca granice pomiędzy stylami i gatunkami, pełna pasji i wirtuozerii która zjednuje trio szerokie grona słuchaczy.

Zespół zdobył nagrodę „Fine Tunes Jazz Contest na Jazz Fest Wien“.

„Akordeon zawdzięcza radykalną poprawę swojego wizerunku zdobytą w ciągu ostatnich paru lat dzięki takim wirtuozom jak Christian Bakanic”. Kleine Zeitung

Christian Bakanic, wirtuoz akordeonu i kompozytor. Studiował muzykę ludową w Konserwatorium im. Johanna Josepha Fuxa, akordeon klasyczny na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu. Jest zdobywcą szeregu nagród na konkursach gry na styryjskim akordeonie (Steir. Harmonikawettbewerb Grazer Messe, Österreichische Wettbewerbe „Tag der Harmonika” ). Laureat pierwszej nagrody na konkursie „Prima la Musica” (1997 i 1999) na akordeonie klasycznym, liczne koncerty jako solista i jako członek znanych zespołów Folksmilch, Beefolk, Tanguango, Kahiba, Bordunikum, Scurdia. Koncertował w Europie, Japonii, Argentynie, Hong Kongu, Islandii.Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, jak m. in. Wolfgang Muthspiel, Heinrich von Kalnein, Klaus Johns, Josef Pichler, Alex Deutsch, Gwylim Simcock, Wolfgang Puschnig.

Od kilku lat jest też aktywnym kompozytorem, m.in. muzyki teatralnej (Bully me, Ein Schaf fürs Leben, Mein Hundemund). Oprócz na akordeonie też gra na bandoneonie, stryjskim akordeonie, fortepianie i instrumentach perkusyjnych.

Christian Wendt. Studiował kontrabas na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu oraz kontrabas jazzowy u Wayne‘a Darlinga na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu. Był członkiem EYJO (European Youth Jazz Orchestra), z którą w roku 2005 odbył trasy koncertowe po Europie i Kanadzie. Przez lata zdobył liczne nagrody, m. in.: laureat „Austrian Young Lions Award“ z Martin Reiter Trio(2002), „European Newcomer of the Year“ z Falb Fiction( 2006) . laureat „Jazzselection“ z zespołem Beefolk( 2007).

Od 2014 roku jest członkiem Zjednoczonych Scen Wiednia. Współpracował z tak znanymi muzykami, jak m.in. Mike Stern, Maria Joao, Wolfgang Muthspiel, Beni Schmid, Michael Gibbs, Toshiko Akiyoshi, Jack Walrath, Beefolk, Susana Sawoff, Victor Gernot, Sandra Pires. Występował na prestizowych festiwalach w Montreux, North Sea Jazzfestival, Umbria Jazz, Vittoria Jazzfest, Jazzfest Wien, Salzburger Festspiele, Konzerthaus Wien.

Jörg Haberl. urodził się w 1979 roku w Grazu. Karierę muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat, kiedy to pobierał naukę gry na gitarze klasycznej w konserwatorium w Grazu, po czym w 1992 roku odkrył swoją miłość do perkusji. Jest absolwentem klasy perkusji jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu. Na austriackiej scenie muzycznej Jörg Haberl jest cenionym i uznanym perkusistą, który czynnie gra w rozmaitych składach w kraju i za granicą.