Janusz Głowacki. Warszawa, Moskwa, Nowy Jork to tylko dekoracje

„Warszawa, Moskwa czy Nowy Jork to tylko dekoracje…”
Zapraszamy na wernisaż wystawy do Muzeum Literatury, 13 czerwca o 18:00.


Warszawa, Nowy Jork, Moskwa to tylko dekoracje, ale to również miejsca ważne w twórczości Janusza Głowackiego.

• Warszawa – czas młodości i PRL-u, a on dziennikarz, reportażysta, mistrz felietonu; poczytny autor opowiadań i świetnych scenariuszy do filmów Andrzeja Wajdy i Janusza Morgensterna; współtwórca kultowego „Rejsu”

• Nowy Jork – od 1983 roku staje się jego nowym miejscem na ziemi, tu mieszka i tworzy. Tu powstaje najsłynniejszy z dramatów – „Antygona w Nowym Jorku”. Ta „komedyjka o rozpaczy” przez kilka sezonów uchodzi za najlepszą sztukę w USA, a w Europie w 1997 roku otrzymuje nagrodę w konkursie paryskiego „Le Baladin”.

• Moskwa – zainspirowany wędrówką po mieście pięciu mórz i Czechowem pisze „Czwartą siostrę”, dramat o którym mówi, że jest zapisem naszych „strachów, marzeń, rozpaczy, nadziei i tęsknot”.

Na wystawie w Muzeum Literatury prezentowane będą: rękopisy, zdjęcia z albumów prywatnych, przedmioty osobiste pisarza, ale również – tak istotne przy jego działalności – fragmenty i plakaty filmów, do których napisał scenariusze, m.in.: „Polowanie na muchy”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Rejs”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Zimna wojna”, i in.

Kurator wystawy: Eliza Czapska
Opracowanie graficzne: Joanna Głowacka- Sączek