Ja, Daniel Blake” – Plan Filmowy na Placu Zabaw

Plan Filmowy na Placu Zabaw ruszył już jakiś czas temu i działa całkiem przyjemniej. Uruchamiamy więc drugą, obok Drugiego Dna, sekcję filmową. W sekcji SEZON, będziemy oglądać najciekawsze, najfajniejsze i najlepsze filmy ubiegłego roku kalendarzowego.

Na pierwszy rzut idzie zwycięzca zeszłorocznego festiwalu w Cannes, czyli „Ja, Daniel Blake” w reżyserii legendy brytyjskiego kina Kena Loacha.

Ja, Daniel Blake; reż. Ken Loach; Francja, Wielka Brytania; 100 minut

Daniel Blake to facet, który całe życie pracował na budowie. Potrafi naprawić wszystko, oprócz komputera, na których w ogóle się nie zna. Po zawale jest czasowo niezdolny do pracy, ale urzędnicy uważają jednak inaczej i odmawiają mu renty. Bohater jest bezradny, jednak w urzędzie poznaję kobietę z dwójką dzieci, która znajduje się w jeszcze krytyczniejszej sytuacji. Daniel postanawia jej pomóc, co staje się jedyną okazją, na zapomnienie o własnych problemach.

Emocjonalny, obsypany nagrodami (Złota Palma w Cannes), najnowszy film Kena Loach’a, reżysera, który konsekwentnie, od lat sstoi po stronie „słabszych”, reżyserując filmy obnażające bezduszne macki odczłowieczkonego systemu, w którym przyszło nam żyć.