Itsasaldi, czyli pływ morski – wystawa zbiorowa w Łysym Pingwinie

Galeria Łysego Pingwina zaprasza 26 sierpnia o godz. 17.00 na wystawę zbiorową, pt.: „Itsasaldi” – co oznacza w języku baskijskim – pływ morski. Ponieważ autorki prac pochodzą z Pomorza (Sopot, Koszalin, Szczecin), to ta tajemnicza nazwa nawiązuje do ich pływów w Warszawie.

Itsasaldi z języka baskijskiego oznacza pływ morski, a zatem wznoszenie się i opadanie poziomu morza, wpływ sił grawitacji oraz oddziaływania księżyca i słońca w wyniku rotacji wokół ziemi. Mniej więcej podobne zależności wpływają na twórczość czterech artystek z Pomorza czyli Koszalina, Sopotu i Szczecina. Ten nieustanny proces wznoszenia i opadania, świtu i mroku, słońca i księżyca, rotacji i cyklu, tego co jasne i ciemne, zamknięte i otwarte jest wielowymiarowym działaniem przenikającym procesy twórcze, procesy przemiany. Podobnie prace, które tworzą wystawę są różnorodne, dosłowne i symboliczne. Są jak słowo itsasaldi, obce, niezrozumiałe, tajemnicze, intrygujące, ale wnoszące nową wartość, wpływ na dedykowaną przestrzeń, wpływ na odbiorców, ich skojarzenia i wspomnienia.

Autorki, których prace możecie zobaczyć:

EWA MIŚKIEWICZ-ŻEBROWSKA
To koszalińska artystka plastyk, działaczka kulturalna, wieloletnia prezes zarządu koszalińskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Urodziła się w Łodzi, gdzie ukończyła Studium Technik Teatralno-Filmowych oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego, Wydział Grafiki i Malarstwa w zakresie grafiki artystycznej i fotografii w Pracowni Wklęsłodruku prof. Leszka Rózgi i Fotografii prof. Ireneusza Pierzgalskiego. W Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa obroniła doktorat i habilitację. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń za działalność artystyczną, dydaktyczną, wychowawczą i organizacyjną m.in.: nagrody MEN, Prezydenta Miasta Koszalina, odznaczenia „Zasłużony Działacz dla Kultury Polskiej”, „Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego”, Złota Odznaka ZPAP.

MAGDALENA JANKOWSKA
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Sopocianka, obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Artystka maluje obrazy olejne i akrylowe na płótnie, korzystając z technik laserunkowych, dzięki czemu obrazy zyskują głębię. Tematyka prac artystki odnosi się do osobistych przeżyć i wspomnień.

AGATA WOLNIEWICZ
„Jestem osobą, której w genach zapisano twórczą energię. Choć w obszarze sztuk wizualnych „kręci” mnie niemal wszystko, to jednak prym wiedzie malarstwo. Analityczne a zarazem niematerialne spojrzenie na otaczający mnie świat jawi mi się jako gra cienia i światła, jako gra kolorów, które zarażają się wzajemnie. Precyzyjność i dbałość o każdy detal powoduje, że moja twórczość jest dość realistyczna, ale czasami przełamana lekką nutą surrealizmu. W moich z pozoru statycznych obrazach, zamarłych w bezruchu chwilach i gestach czeka na odkrycie ogromny ładunek emocji. Swoim malarstwem próbuję zatrzymać chwilę i zatrzymać na chwilę. W 2012 roku ukończyłam Akademię Sztuki w Szczecinie, a od kwietnia 2015 roku tworzę w jednej z OFF Marinowych pracowni.

MAGDALENA TYCZKA
– należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Szczecin od 2009 r. W latach 2010-2014 członek komisji rewizyjnej ZPAP – Szczecin. W swojej działalności artystycznej posługuje się różnymi technikami od malarstwa, technik mieszanych, grafiki cyfrowej, projektowania plakatów po fotografie, instalacje i animacje. Jest organizatorem wystaw artystów pomorskich, w tym artystów po obu stronach Odry – miast partnerskich Szczecin – Greifswald. Ma w swoim dorobku udział w wystawach indywidulanych i zbiorowych w kraju i zagranicą oraz organizacje warsztatów artystycznych i projektów artystycznych związanych z upowszechnianiem kultury. Była czynnym uczestnikiem inicjatywy obywatelskiej włączenia Szczecina do Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz vice-prezesem Stowarzyszenia Ambasada Kultury. Bierze czynny udział działaniach artystycznych i plenerach międzynarodowych na Pomorzu m.in. plenery – Marianowo, Nowogard, Osieki.

26 sierpnia, godz. 17.00
Łysy Pingwin
ul. Ząbkowska 11, Warszawa