Irek Wojtczak / Folk Five

Irek Wojtczak-s,bcl
Tomasz Dąbrowski-tp
Piotr Mania-p
Adam Żuchowski-b
Kuba Staruszkiewicz-dr


Już po raz kolejny sięgnąłem po polską muzykę ludową jako źródło inspiracji ostatniego mojego albumu Folk Five. Melodie zaaranżowane przeze mnie zaczerpnąłem ponownie od mojego mistrza, 90 – cio letniego skrzypka,Tadeusza Kubiaka. Repertuar tego artysty, jak się okazuje inspiruje nie tylko muzyków przejmujących tradycję ludową w sposób bezpośredni i wierny, ale również wykonawców sceny imrowizowanej, których aranżacje tworzą nową jakość i integrują nieznane dotąd przestrzenie muzycznych światów. Tomek Dąbrowski, Adam Żuchowski, Piotr Mania i Kuba Staruszkiewicz to wspaniali i doświadczeni improwizatorzy po których możemy spodziewać się tego co uwielbiam w muzyce – spontaniczności i natychmiastowej reakcji.

Irek Wojtczak – saksofonista, improwizator, aranżer, korepetytor na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, zamieszkały w Sopocie.
Znakomicie wpisał się w trójmiejską scenę muzyczną udzielając się w wielu zespołach jako lider, sideman czy gość specjalny.
Wziął udział w specjalnym projekcie Polish Brass Ensemble feat. Dave Douglas.
Koncertował z Fonda/Stevens Group, Jim Black, Chris Speed, Herb Robertson Klaus Kugel, Mitch & Mitch…
Nagrywa(ł) i koncertował m.in. z Tymański Yass Ensemble, Outlook Quartet, Krystyną Stańko, Conterporary Noise Sextet, Freeyo.
Gościnnie nagrywał z Przemkiem Dyakowskim (Złota Płyta za album “Melisa”), Grażyną Łobaszewską, Ścianką, Pink Freud.
Współtworzył zespoły Groovekojad, Tomek Sowiński Collective Improvisation Group , Wojtek Mazolewski Quintet oraz Możdżer – Tymański –projekt Chopin.

Wielokrotnie nagradzany: laureat Fryderyka w kategorii muzyka alternatywna (za album Smacznego zespołu Groovekojad), Złotej Płyty (2008) za album Melisa Przemka Dyakowskiego. Największa Indywidualność Jazzowa konkursu na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2008 roku i wraz ze swoim zespołem PRL KWINTET został wyróżniony na XIV Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2011r.

Pracując jako muzyk sesyjny nagrywa dla potrzeb filmu i teatru. Wziął udział w sesjach trans-opery Sen nocy letniej Leszka Możdżera, filmów: Segment 76 Oskara Kaszyńskiego, W stepie szerokim Abelarda Gizy (Sztorm 2008), Small spaces Elvina Flamingo (Gold Remi Award 2009, Houston, USA).

Od lat jest animatorem polskiej muzyki ludowej,która stała się inspiracją do jego dwóch albumów: Direct Memory Access (2010) i Folk Five (2014) z udziałem nowojorskich muzyków. Obecnie lider zespołów The Bees’ Knees i Folk Five.

IREK WOJTCZAK – the BEES’ KNEES – ‚Tonicato’