Inny Świat. Wystawa fotografii i malarstwa Barbary Wójcik

Wystawą fotografii i malarstwa Barbary Wójcik, dokumentującej życie sióstr zakonnych z Dzierżoniowa, Pracowania Duży Pokój z Warszawy rozpoczyna cykl wystaw młodych twórcóww 2018 roku.

„Inny śwat” to wystawa, będąca efektem projektu dokumentalnego Barbary Wójcik. Prezentowane prace odtwarzają jeden dzień z życia sióstr salezjanek oraz kandydatek do zakonu, tzw. postulantek Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych w Dzierżoniowie pod Wrocławiem. Sportretowane zakonnice są pochłonięte zwykłymi czynnościami – gotowaniem, haftowaniem, czuwaniem na modlitwie. Zdają się nie zauważać fotografki, dyskretnie wkraczającej w ich strefę zamkniętego świata. Tak innego i niedostępnego, a przez to tak bardzo intrygującego. Siostry na zdjęciach przypominają mieszczki z obrazów Jana Vermeera van Delft (1632-1675).

Artystka znakomicie wykorzystała dorobek tego holenderskiego malarza. Za pomocą harmonijnej gry światła i cienia wydobyła nasycone barwy połyskujące srebrzystą świetlistością. Oddała także spokój i nastrój skupienia tego tajemniczego świata. To, co przedtem było zamknięte za murami klasztornymi, teraz zostaje wydobyte dzięki soczewce aparatu. Oglądający może nie tylko zachwycić się formą, ale także doświadczyć bogactwa przeżyć duchowych. Barbara Wójcik urodziła się w 1993 r. w Oświęcimiu, jest absolwentką grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dyplom obrobiła w 2016 roku). Aktualnie studiuje malarstwo na macierzystej uczelni. Dyscypliny sztuki, którymi się zajmuje to głównie rysunek, fotografia i grafika użytkowa.

W projektach fotograficznych podejmuje tematykę miejsc niedostępnych dla każdego oraz zamkniętych grup społecznych, często izolowanych od reszty społeczeństwa. Zdobyła m.in. Grant Prix na XVI Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej w Żarach. Barbara Wójcik jest jedną z kilkunastu młodych artystek i artystów wyróżnionych w konkursie Wystawy 2018 organizowanym przez warszawską Pracownię Duży Pokój.

- Na ogłoszony przez nas konkurs na wystawy i działania artystyczne w 2018 roku otrzymaliśmy aż 176 zgłoszeń wystaw i działań performatywnych. Poziom był niezwykle wysoki, ostatecznie wybraliśmy 13 wystaw indywidualnych, 6 wystaw zbiorowych, 3 wydarzenia performatywne. Kilkoro twórców zaprosiliśmy do udziału w organizowanej przez nas fotograficznej Nocy Muzeów. To pokazuje potrzebę istnienia miejsc prezentujących i promujących młodych twórców. Chcemy być inkubatorem, miejscem, w którym w przyjaznych warunkach mogą rozwinąć skrzydła – szczegóły konkursu zdradza Joanna Kozera z Pracowni Duży Pokój. 

Pracowania Duży Pokój to miejsce założone w 2010 roku, w którym mogą prowadzić i rozwijać swoją działalność organizacje, teatry, artyści, filmowcy, animatorzy, performerzy, tancerze oraz grupy nieformalne, amatorzy i profesjonaliści. To miejsce, otwarte i dostępne dla wszystkich. Jego zadaniem jest uzupełnienie i urozmaicenie działalności miejskich domów kultury, tworzenie przestrzeni do pracy.

W Dużym Pokoju od pewnego czasu działa projekt pn. „Sala na próbę”, w ramach którego teatry, reżyserzy, aktorzy, tancerze i wokaliści mogą nieodpłatnie realizować próby do spektakli i castingi. Od początku swojej działalności Pracownia zrealizowała i ugościła ponad 4700 pojedynczych działań, takich jak próby, castingi, warsztaty, pokazy, debaty, wystawy, itd.