Imieniny Jana Kochanowskiego 2018

30 czerwca odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego, literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową. W roli gościa specjalnego – Zbigniew Herbert. W pozostałych rolach – czołowi polscy pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy. Wspólnie spróbujemy prześwietlić postać i twórczość autora „Barbarzyńcy w ogrodzie”, porozmawiamy o bohaterach PRL-owskiej codzienności, ułożymy ABC najnowszej poezji i zapytamy, czy literatura piękna nadal może być zaangażowana.

Z Filipem Springerem i Tomaszem Koniorem będziemy dyskutować o „sztuce z fantazji i kamienia”, z Łukaszem Orbitowskim posnujemy wizje alternatywnych historii Rzeczypospolitej, a Grzegorz Kasdepke zaprosi najmłodszych czytelników do wspólnego filozofowania. A to wszystko tradycyjnie w Ogrodzie Krasińskich – najbardziej literackim parku w Warszawie.

Nie zabraknie też żelaznych punktów programu: ściągającego tłumy kibiców Meczu poetyckiego (z Jadwigą Jankowską-Cieślak i Andrzejem Sewerynem jako kapitanami przeciwnych drużyn), slamu poetyckiego czy Wieczorynki (poświęconej w tym roku greckiej mitologii). Swoją obecność zapowiedział też Klub Komediowy, a za część muzyczną będą odpowiedzialne m.in. zespoły Kwadrofonik i Maryna C. I jak co roku pojawią się czołowi polscy wydawcy, którzy obiecali wystawić książki w imieninowych cenach!