Ian Malone – Nasze nieujarzmione „Ja”

„Nasze nieujarzmione „ja” to premierowa, indywidualna wystawa irlandzkiego Artysty Iana Malone’a  w Polsce.

Wystawa  „Nasze nieujarzmione „ja”, odnosi się do cyklu obrazów, powstających po 2015 r., w których  rozwijana jest opowieść krytyczna wobec  problemów  XXI wieku. Postrzeganie   zoologiczne ludzi otwiera furtkę do obserwacji   ich zachowań w królestwie zwierząt oraz poddaniu krytycznej analizie cech, które są bestialskie i barbarzyńskie w odniesieniu do siebie samych. Obrazy   przedstawiają  najczęściej małpy  człekokształtne, które w ikonografii chrześcijańskiej uosabiały głupotę, próżność i skąpstwo, także upadek wartości, nawiązują  do sytuacji, charakteryzujących współczesne społeczeństwo XXI wieku.

Postacie małp człekokształtnych w obrazach  Iana  Malone’a  pokazują krytyczny stosunek do  idei antropocentryzmu, która stawia człowieka w centrum świata jako gatunek uprzywilejowany, rozumny, etyczny, a przez to traktujący innych w tym zwierzęta z należnym im poszanowaniem.  

Malarstwo Iana Malone’a naznaczone symbolizmem, konstrukcją planu, w której  poszczególne sceny rodzajowe są charakterystyczne dla obnażenia  słabości ludzkiego gatunku jest czymś więcej niż płótnem wypełnionym kolorem.

Malarstwo  to jest pełne alegorii, które przez obcowanie z nim, pozwala na odkrywanie coraz głębszych pokładów zagadek.

 

Ian Patrick Malone jest Artystą Irlandzkim, urodzonym w 1983 r. Studiował w Crawford College of Art and Design w Cork, w latach 2002-2004, 2008-2010. Szczególną uwagą objął takie przedmioty jak: malarstwo, filmoznawstwo, historię sztuki, rysowanie z natury, rycinę, ceramikę. Po roku 2015 r. Ian Malone rozpoczął pracę nad cyklem obrazów w technice olej na płótnie, przedstawiającym ssaki naczelne, uwikłane w problemy społeczne, etyczne, religijne i polityczne, właściwe społeczności ludzkiej. Bardzo dobry warsztat Iana Malone’a wyrósł z inspiracji współczesnymi pracami sztuki wizualnej George’a Condo, Gercharda Richtera, Roberto Matty, Dorothei Tanning czy Keitha Haringa. Wydarzenia polityczne w sposób syntetyczny relacjonowane są na płótnach w stylu trafnym i przemyślanym, jak robi to Banksy. Obrazy Iana Malone’a, bogate w wątki relacji człowiek-człowiek, człowiek-zwierzę, wynikają z głębokiego zainteresowania Autora biologią, antropologią, teorią ewolucji czy aktualną polityką. Jest znawcą książek zoologów Desmonda Morrisa, Jareda Diamonda i Richarda Dawkinsa. Ian Malone mieszka i tworzy w Youghal, w Irlandii.

Wystawa: 19 października 2019  – 30 listopada 2019

Wernisaż: 18 października 2019   godzina: 19.00

Galeria sztuki   Po Prawej Stronie Wisły

UL. Konopacka 15/ 1a  Warszawa

(wt. – czt. 14.00 – 17.00;  pt. 14.00 – 18.00; sob. 11.00 – 15.00)