Heavy Metal Sextet w Akwarium Jazz Club

Akwarium Jazz Club zaprasza na niezwykły koncert zespołu Heavy Metal Sextet.

HMS powstał na początku marca 1982 roku z inicjatywy kontrabasisty Mariusza Bogdanowicza. Pierwszy występ odbył się 26 marca na konkursie Jazz Juniors 82′ w krakowskiej Rotundzie. HMS zajął pierwsze miejsce w kategorii zespołowej a nagrody indywidualne dostali M. Bogdanowicz, J. Kowalski, J. Małys, i W. Szymański. Wszyscy członkowie pierwszego składu studiowali wówczas na jedynym w Polsce Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

W krótkim okresie istnienia (1982-84) HMS wywołał spore „zamieszanie” na scenie jazzowej w Polsce i za granicą – Klucz do kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej (1982). Jan Ptaszyn Wróblewski przyznał HMS nagrodę Złotego Dyzia (1982). Nowa nadzieja (1982), trzeci Zespół roku (1983) oraz drugi (1984) w ankiecie Jazz Top Jazz Forum. I miejsce na konkursie w Dunkierce (Francja, 1984). II miejsce w Jazz Hoeilaart (Belgia, 1984), Waldemar Szymański (tp), otrzymał jedyną, prestiżową nagrodę solistyczną.

W 1983 ukazuje się pierwsza płyta HMS i w 1984 druga, obydwie wydane przez Poljazz.

Ważniejsze festiwale: Jazz nad Odrą 82′, 83′, 84′,Jazz Jamboree 83′, Bratysławskie Dni Jazzowe 83′, Pomorska Jesień Jazzowa 83′, Umbria Jazz 84′ w Perugii. Nie lada osiągnięciem był udział całego sextetu w workshopie Scandinavian Jazz Week in Umea 84’ (Szwecja).

Zespół grał liczne trasy koncertowe w całej Polsce (w jednej z nich, w 1983, wziął udział Tomasz Szukalski). W Niemieckiej Republice Demokratycznej na jeden z koncertów przyszła publiczność oczekująca muzyki rockowej… HMS kilkakrotnie koncertował w legendarnym klubie Akwarium w Warszawie, na jednym z występów gościnnie zagrał Kazimierz Jonkisz.

HMS, w momencie powstania sięgał do tradycji hard-bopowej, po niedługim czasie rozszerzył stylistykę o wpływy jazz-rockowe. Do standardów z ery Kind of Blue i Jazz Messengers dodano kompozycje Bogdanowicza, Kowalskiego i Szymańskiego.
W grudniu 1984 roku HMS zawiesił działalność. Reaktywował się w 2010 roku.

HMS już w „nowożytnych” czasach, dwukrotnie wystąpił na Letnim Festiwalu Jazzowym Piwnicy pod Baranami (2010,2015), na festiwalach: Jazz w Lesie (2012), Jazz na Kresach (2012), na Gdańskich Nocach Jazsowych (2013) wziął udział w Benefisie Mariusza Bogdanowicza.

Janusz Kowalski jest absolwentem Berklee School of Music i mieszka w Bostonie, Waldemar Szymański we Frankfurcie nad Menem, Tadeusz Jakubowski w Hamburgu. Pozostali heavymetalowcy działają w Polsce.
Zespół wykonuje kompozycje własne, zarówno te z dawnego repertuaru, jak i współczesne.

Podczas 2017 HMS Summer Tour Tadeusza Jakubowskiego zastąpi wspaniały młody saksofonista Kuba Więcek.

▎HEAVY METAL SEXTET
Waldemar Szymański – tp/viol
Zbigniew Jakubek – p
Kuba Więcek – as
Mariusz Bogdanowicz – b
Janusz Kowalski – ts
Mirosław Sitkowski – dr