Gamardżoba kino w Faktycznym Domu Kultury

„Gamardżoba kino” jest filmowym przeglądem historii i kultury Gruzji, który powstał z inicjatywy studentów Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Pierwsza edycja przeglądu odbędzie się w dniach 17-19 maja w Warszawie.

19 maja w Faktycznym Domu Kultury pokażemy krótkometrażowe filmy fabularne absolwentów i studentów Państwowego Uniwersytetu Teatru i Filmu im. Szoty Rustawelego w Tbilisi oraz dokument „Boskość J. W. Stalina w świetle najnowszych badań” w reżyserii Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego. Następnie wyświetlimy film „Efekt Domina” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (współtwórcy scenariusza filmu „Królik po berlińsku”, nominowanego do Oscara w 2010 r.). Opowiada on historię pary, która decyduje się na rozpoczęcie nowego życia w nieuznawanej przez świat Republice Abchazji. 

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Góreckim, historykiem, analitykiem, pracownikiem Ośrodka Studiów Wschodnich i autorem wielu publikacji na tematy kaukaskie (tryptyk: „Planeta Kaukaz”, „Toast za przodków” i „Abchazja”). W trakcie prac nad „Efektem Domina” udzielał konsultacji reżyserom. 

Wojciech Górecki opowie nam, jak rodziło się i rozwijało abchaskie parapaństwo. Będzie to wstęp do dyskusji o współczesnej Gruzji oraz jej najnowszej historii. Naszym gościem będzie również Iwona Kaliszewska, antropolożka, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracowniczka „Nowej Europy Wschodniej”. Autorka publikacji „Za Putina i za szarijat. Dagestańscy muzułmanie o Rosji i państwie islamskim”, współautorka zbioru reportaży „Matrioszka w hidżabie. Reportaże z Dagestanu i Czeczenii”.

16:30 – 17:30
Pokaz krótkometrażowych filmów fabularnych absolwentów i studentów Państwowego Uniwersytetu Teatru i Filmu im. Szoty Rustawelego w Tbilisi

17:45 – 18:15 
„Boskość J. W. Stalina w świetle najnowszych badań” (1998)
Film dokumentalny
Reżyseria: Krzysztof Nowak-Tyszowiecki
Polska (30 min.)

18:30 – 20:00
„Efekt Domina” (2014)
Film dokumentalny
Reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Niemcy, Polska (76 min.)

20:00 
Spotkanie z Wojciechem Góreckim i Iwoną Kaliszewską 

Zapraszamy także na pozostałe dni Przeglądu Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino!”:
17.05 Kino Elektronik
18.05 Centrum Wielokulturowe w Warszawie