„Gabinet” – multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym

„Gabinet doktora Caligari” z 1919 roku to film kluczowy dla historii kina – uznaje się go dziś za pierwszy film artystyczny, który podniósł kinematografię do rangi sztuki. Przyniósł on również światowy rozgłos nowemu filmowemu stylowi: ekspresjonizmowi. 

Film w reżyserii Roberta Wienego to ekspresjonistyczny gesamtkunstwerk. Scenografia filmowa zbudowana w atelier w Berlin-Weißensee, wykorzystująca słynne cienie malowane na płótnie, kanciasto załamane mury, wykręcone korytarze, uznana byłaby dziś za instalację artystyczną.

W 100-lecie powstania filmu Goethe-Institut w Warszawie przedstawia „GABINET / DAS KABINETT” – nawiązującą do tej scenografii multimedialną instalację z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym.

W pierwszej części gabinetu-labiryntu, który powstał przy współpracyz Deutsche Kinemathek w Berlinie i wykorzystuje unikatowe materiały ze zbiorów tego muzeum, na ścianach wiszą monitory z programem multimedialnych prezentacji.

W dwóch pozostałych kontenerach mieszczą się galeria obrazów i plakatów oraz sala kinowa, gdzie pokazywany jest odrestaurowany film Roberta Wienego.

Punktem centralnym instalacji jest film VR „Sen Cezara” wykonany pionierską na skalę światową techniką wolumetryczną, który umożliwia widzowi wkroczenie w trójwymiarową przestrzeń filmu, swobodne wybieranie wątków fabuły oraz bezpośrednie obcowanie z postaciami, które nie są zaprojektowane komputerowo, lecz odgrywane przez aktorów z wykorzystaniem metody 3D Human Body Reconstruction.

W rolach głównych Arkadiusz Jakubik i Jakub Gierszał.

Zwiedzanie instalacji: 
pn.-pt. 15:00-22:00 sob.-ndz. 13:00-22:00

Projekcje filmu„Gabinet doktora Caligari”:
pn.-pt. 16:00, 18:00, 20:00
sob.-ndz. 14:00, 16:00,18:00, 20:00 

wstęp wolny