„Fragmenty” prosto z Cannes

„Fragmenty” to zbiór luźno powiązanych ze sobą scen o rozpadzie związku, rozpadzie świata, którego główna bohaterka kurczowo się trzyma. Anna i jej partner wiodą wygodne życie, mają dobrze płatną pracę i chodzą do drogich restauracji, uprawiają intensywny seks i poranny jogging. Jednak mieszczański styl życia, monotonia, z której nie widać wyjścia, powodują, że Anna gnije od środka.

W rolach głównych wystąpili młodzi zdolni aktorzy: Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki. W pozostałych rolach na ekranie zobaczymy, m.in.: Sławomira Orzechowskiego, Sebastiana Stankiewicza, Katarzynę Wajdę i Tomasza Borkowskiego. Autorem zdjęć jest Bartosz Świniarski. 

Aga Woszczyńska jest absolwentką Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. W ostatnich latach zrealizowała kilka filmów krótkometrażowych, m.in. „Luiza Hert” i „Obudź się”, które z powodzeniem prezentowane były na festiwalach w Polsce i za granicą. Teraz pracuje nad debiutem dokumentalnym oraz rozwija pełnometrażowy projekt fabularny. 

O pracy nad filmem mówi: W kinie bohater idzie od punktu A do punktu Z posiadając cel i przechodząc przemianę w punkcie P. Dla widza to bardzo atrakcyjna konstrukcja. Ale w życiu jest tak, że często nie wiemy co dalej, nie mamy celu i punktu Z. I mój film o tym opowiada, mój film nie jest atrakcyjny. Koncentracja i niesamowite zaangażowanie całej ekipy, każdego z osobna, spowodowało, że udało nam się przenieść na ekran coś niespotykanego. Dziękuję im za to, To najwspanialsza rzecz, jaką reżyser może otrzymać. Film dyplomowy Agi Woszczyńskiej „Fragmenty” wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi w koprodukcji z AT Productions i Before My Eyes został pokazany w konkursie krótkometrażowym Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight) podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. 

Konkurs Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight) został powołany przez francuską gildię reżyserów po wydarzeniach maja ’68. Prezentowane są w nim dzieła młodych, obiecujących filmowców. Od samego początku w ramach programu promowane jest odważne, awangardowe kino. To tutaj pierwsze swoje filmy pokazywali najwięksi twórcy kina autorskiego: Werner Herzog, George Lucas, Martin Scorsese, Ken Loach, Jim Jarmusch, Jerzy Skolimowski, bracia Dardenne i Michael Haneke. W ramach Directors’ Fortnight przyznawane są nagrody: SACD Prize, Label Europa Cinemas, Art Cinema Award oraz Illy Prize Short Film. 

Zakwalifikowanie filmu „Fragmenty” Agi Woszczyńskiej do sekcji Directors’ Fortnight to wielki sukces polskiego kina. Dotychczasowe polskie akcenty to: „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, „Code Blue” Urszuli Antoniak, krótki metraż „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza i zeszłoroczny „Kongres” Ariego Folmana.