Filmy przedwojenne w nowej odsłonie

11 stycznia w Iluzjonie druga odsłona cyklu „Z miłości do kina”, w którym prezentujemy przedwojenne perełki polskiego kina, niezapomniane gwiazdy ekranu i popularne szlagiery. Wszystkie filmy – a jest ich czternaście – pokażemy w nowej, cyfrowej jakości.

Tym razem zapraszamy na film „Sportowiec mimo woli” z 1939 roku. To znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. Seans poprzedzi prelekcja w wykonaniu filmografia Michała Pieńkowskiego.
Film podzielił losy wielu innych tytułów, które zostały zniszczone lub zaginęły w czasie okupacji. Kopia odnalazła się aż w Stanach Zjednoczonych. W ramach projektu NITROFILM, który zajmował się digitalizacją przedwojennych zabytków polskiej kinematografii, „Sportowiec” przeszedł gruntowną renowację. Dzięki pieczołowitej konserwacji i cyfryzacji widzowie po blisko 65 latach mogą znów zobaczyć film w pełnej krasie.

W styczniu filmy zawarte w cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA pojawią się również na antenie Telewizji Kino Polska. Wszyscy, którym nie udało się ich zobaczyć w Iluzjonie lub też osoby, którym polskie kino przedwojenne nigdy się nie nudzi, będą miały okazję zobaczenia prawdziwych skarbów lat 30. w domowym zaciszu. Przed każdym seansem na antenie prezentowany będzie wyjątkowy program, w którym prowadzący z Filmoteki Narodowej krótko opowiedzą o tym fascynującym okresie, jakim było polskie dwudziestolecie międzywojenne.

Projekcje w ramach cyklu:

„Sportowiec mimo woli”

11.01.2015, godz 18:00

 

„Sportowiec mimo woli”

13.01.2015, godz 18:00

 

„Sportowiec mimo woli”

17.01.2015, godz 16:00

 

„Sportowiec mimo woli”

25.01.2015, godz 18:00