FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA

13 września 2019 roku TR Warszawa wraz z Against Gravity inauguruje kolejny sezon cyklu filmowego FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA. Jesienno-zimowa odsłona serii pokazów odbywać się będzie pod hasłem KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT i obejmować będzie projekcje hitów tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Wspólnym tematem filmów i ich zbiorowym bohaterem są współczesne kobiety z różnych krajów, środowisk społecznych i grup zawodowych, które łączy wrażliwość społeczna, empatia, niezgoda na przemoc i dążenie do zmiany. W obsypanej nagrodami (m. in. trzy nagrody na festiwalu filmowym w Sundance 2019 oraz cztery nagrody 16. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, w tym Nagroda Banku Millennium w Konkursie Głównym) macedońskiej kandydatce do Oscara 2020  „Krainie miodu” w reż. Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa (13 września) zobaczymy, jak w macedońskiej głuszy niestrudzona pszczelarka Hatidze broni stylu życia zgodnego z prawami natury. Bohaterki filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet” w reż. Barbary Miller (4 października) pochodzą z odległych sobie zakątków świata (Indie, Japonia, Niemcy, Somalia, USA). Łączy je niestrudzone dążenie do kształtowania i wzrostu świadomości seksualnej kobiet na świecie. Letizia Battaglia, legendarna włoska fotografka i bohaterka filmu „Ustrzelić mafię” w reż. Kim Longinotto (12 listopada), była pierwszą kobietą-fotografką dopuszczaną do scen zbrodni mafijnych na Sycylii. Jej wstrząsające zdjęcia dokumentują mafijną przemoc i przedstawiają prawdziwe, okrutne oblicze Cosy Nostry. „PJ Harvey. A Dog Called Money” w reż. Seamusa Murphy’ego (10 grudnia) zabiera widzów w podróż do Afganistanu, Kosowa i biednych dzielnic Waszyngtonu, której owocem jest album „The Hope Six Demolition Project”. Reżyser dokumentuje proces nagrywania najnowszej płyty PJ Harvey – niezwykłego muzyczno-poetyckiego reportażu – w specjalnie zaprojektowanym studiu w Somerset House w Londynie.

FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA: KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT organizowany jest wspólnie przez Against Gravity, dystrybutora filmów i organizatora największego w Polsce festiwalu kina dokumentalnego – Millennium Docs Against Gravity, oraz TR Warszawa.

Współpraca TR Warszawa i Against Gravity to część długofalowego programu partnerstw najważniejszych instytucji i organizacji, działających w obszarze kultury w Warszawie. Wspólnie działamy na rzecz rozwoju publiczności w Warszawie i razem tworzymy kulturalną metropolię.

Wszystkie pokazy cyklu FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA odbywają się na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Bilety w cenie 20 zł dostępne na stronie: bilety.trwarszawa.pl, oraz w kasie TR Warszawa.

 

POKAZY FILMÓW

KRAINA MIODU
reż. Ljubomir Stefanow, Tamara Kotewska
Macedonia Północna, 2018, 85 min.
13 września 2019, godz. 19.00
TR Warszawa/Marszałkowska 8

CAŁA PRZYJEMNOŚĆ PO STRONIE KOBIET
reż. Barbara Miller
Niemcy, Szwajcaria, 2018, 97 min.
4 października 2019, godz. 19.00
TR Warszawa/Marszałkowska 8

USTRZELIĆ MAFIĘ
reż. Kim Longinotto
Irlandia, USA, 2018, 94 min.
12 listopada 2019, godz. 19.00
TR Warszawa/Marszałkowska 8

PJ HARVEY. A DOG CALLED MONEY
reż. Seamus Murphy
Irlandia, Wielka Brytania, 2019, 90 min.

10 grudnia 2019, godz. 19.00
TR Warszawa/Marszałkowska 8