Festiwal Strefa Ciszy 2018

Wchodząc z miejskiego zgiełku na teren Ogrodu Łazienek Królewskich, zanurzmy się w ciszę, która pozwoli nam usłyszeć muzykę w harmonii z otaczającą naturą. Wsłuchajmy się zatem w tę „ciszę” – skrywa ona niezliczone skarby, które wspólnie odnajdziemy podczas szóstej edycji Festiwalu Strefa Ciszy.

***
IDEA FESTIWALU
Do opisu ciszy używamy dźwięków. Logicznym wydaje się, że cisza to brak dźwięków. Jednak nie. Nieobecność jednych dźwięków sprawia, że słuch sięga głębiej i wydobywa na wierzch ukrytą warstwę dźwiękową. Czy w takim razie cisza w ogóle istnieje? A może jest tak, że istnieje ona tylko w pewnym kontekście? Że jest stanem „pomiędzy” – ulotnym momentem, w którym zaczynamy słyszeć dźwięki delikatne, niezwykłe, fascynujące, jakby z innego świata – świata ciszy.

SZÓSTA EDYCJA FESTIWALU
W każdy weekend od 30 czerwca do 29 lipca 2018 r. Na kilku scenach plenerowych podczas 150 koncertów wybrzmi muzyka z różnych stron świata. Wystąpią m.in. Camerata Silesia, Danar, Bum Bum Orkestar, Yerba oraz duet Masecki/Rogiewicz. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Tegoroczna, szósta edycja festiwalu obejmuje pięć weekendów, z których każdy poświęcony będzie innej muzyce i kulturze. Na początek, 30 czerwca i 1 lipca, usłyszymy polskie rytmy. Nasza muzyka rodzima zapoczątkuje festiwalową podróż w cztery strony świata: 
⬆ na północ (7-8 lipca) 
⬇ południe (14-15 lipca) 
➡ wschód (21-22 lipca) 
⬅ zachód (28-29 lipca)

Festiwalowi goście odbędą jazzową wędrówkę od południa Europy po Amerykę Południową, pobawią się przy dźwiękach tanga, a także posłuchają rosyjskich i japońskich kompozycji, tradycyjnych melodii skandynawskich, utworów z regionu Suwalszczyzny i Wileńszczyzny oraz angielskich pieśni lutniowych z przełomu renesansu i baroku.

CZTERY SCENY PLENEROWE
Koncerty odbywać się będą w łazienkowskich ogrodach przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: 
Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, 
Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, 
Scenie Czerwonej przy Trou Madame,
Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. 

Program poszczególnych festiwalowych dni ułożony jest w taki sposób, by nasi goście mogli odbywać muzyczne spacery po Łazienkach, słuchając wielu różnych zespołów.

Głównym wydarzeniem festiwalowych weekendów będą wieczorne koncerty na Scenie Purpurowej. 30 czerwca o godz. 19.00 przy Świątyni Sybilli wystąpi „Camerata Silesia” Zespół Śpiewaków Miasta Katowicedyrekcją Anny Szostak – zespół, który uznawany jest za najlepszy chór kameralny w Polsce. W kolejne soboty o godz. 19.00 przy Świątyni Sybilli zagrają: Danar (muzyka irlandzka i celtycka), BUM BUM ORKeSTAR(muzyka bałkańska), Yerba Mater (muzyka bliskiego i dalekiego wschodu) oraz duet Marcin Masecki / Rogiewicz (projekt „Ragtime”).

Nowością tegorocznej edycji festiwalu będzie Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Usłyszymy baśnie, opowieści i gawędy z czterech stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Będą to historie oparte na przekazach polskich, skandynawskich, afrykańskich, ze Wschodu i średniowiecznego Zachodu.
Koncerty dla najmłodszych

Dzieci i rodziców zapraszamy na cykl koncertów „Melomaluszki” na Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy. Dzieci rozpoczną muzyczną podróż od tradycyjnego polskiego brzmienia w wykonaniu zespołu Janusz Prusinowski Kompania (30 czerwca – 1 lipca). Następnie posłuchają muzyki irlandzkiej z grupą Shannon (7-8 lipca), utworów bałkańskich w wykonaniu Bum Bum Orkestar (14-15 lipca), słowiańskich i orientalnych inspiracji z East Brass (21-22 lipca) oraz dźwięków nowoorleańskich granych przez Dixie Brotherhood (28-29 lipca).

Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra. Zgłoszenia: koncert@muzykajest.pl

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU STREFA CISZY
MUZYKA POLSKA
Sobota 30.06 ????bit.ly/2Kk7Wbt
Niedziela 1.07 ????bit.ly/2MTMWtA
⬆ MUZYKA PÓŁNOCY
Sobota 7.07 ????bit.ly/2MXkUxE
Niedziela 8..07 ????bit.ly/2tAr9yh
⬇MUZYKA POŁUDNIA
Sobota 14.07 ????bit.ly/2KgecEp
Niedziela 15.07 ????bit.ly/2tHTJ11
➡MUZYKA WSCHODU
Sobota 21.07 ????bit.ly/2KnKni4
Niedziela 22.07 ????bit.ly/2MXGIZS
⬅MUZYKA ZACHODU
Sobota 28.07 ????bit.ly/2yFPKrl
Niedziela 29.07 ????bit.ly/2K6tcW0