Festiwal Ciało i Umysł: Holiday on stage

Luksus wcale się nie skończył, jedynie korzysta z niego coraz mniej osób. Socjalistyczna wizja zachodnich państw opiekuńczych przeżywa załamanie, globalna konkurencja rośnie i tworzy nowe zasady opiekuńczości. Coraz częściej żyjemy jako małe, konkurujące ze sobą jednostki, a miejsca na szczycie jest mniej niż kiedykolwiek wcześniej. Artyści stali się pionierami pewnego zjawiska społecznego: społeczeństwa castingowego. Rozgłos stał się wartością samą w sobie i uległ demokratyzacji. Każdy chce być artystą. Wraz ze sponsoringiem, lokowaniem artysty, industrializacją sztuki, pojawia się pytanie, co się stało z samą sztuką.

Holiday on Stage to wypowiedź Martina Schicka i Damira Todorovica na temat strategii i sił uwodzicielskich zachodniego społeczeństwa. Z dużym poczuciem humoru, bawiąc się stereotypami, cytatami i estetykami, spektakl prowokuje dyskusję na kontrowersyjny temat przyszłej polityki i ekonomii, także w kulturze.

Martin Schick – szwajcarski performer, choreograf, twórca instalacji. Mieszka i pracujew Berlinie.  Zajmuje sie ekonomią humanistyczną, wpływem konwencji (artystycznych i instytucjonalnych) oraz ruchów społeczno-politycznych na środowisko teatru i odwrotnie oraz bada granice i możliwości przestrzeni performatywnej. Jego projekt „CMMN SNS PRJCT” prezentował alternatywną formę organizacji społeczeństwa; w innych pracach artysta poruszał temat tańca społecznego. Od stycznia 2013 r. wspierany jest przez Fundację Nestlé pour l’art, w ramach której realizuje projekt Instytut Postkapitalizmu Stosowanego we Fryburgu, a od 2014 r. przez europejski network WEB.

KONCEPCJA, REALIZACJA I WYKONANIE: Martin Schick & Damir Todorovic z udziałem Arno Ferrera 
KONSULTACJA ARTYSTYCZNA: Cuqui Jerez 
MUZYKA: Yujiro Akihiro, Anna K. Becker 
KOSTIUMY: Dragana Kunjadic (Costume National)