Ewa Błaszczyk czyta powieść „Lukrecja Floriani” George Sand

„Próby czytane” – spotkania w ramach cyklu edukacyjnego „IQ Chopin” w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina. Powieść George Sand „Lukrecja Floriani” (1846) w znakomitej interpretacji Ewy Błaszczyk i reżyserii Katarzyny Kasicy do wysłuchania, przedyskutowania i przeżycia.

„Lucrecja Floriani” George Sand to powieść z kluczem. Powieść powstała w roku 1846. Jednym z jej głównych wątków jest rozpad miłości między dwojgiem głównych bohaterów, żywo przypominających samą George Sand i Fryderyka Chopina.

Powieść – czytana przez autorkę w obecności Chopina w Nohant – wprawiała w zakłopotanie wspólnych przyjaciół, w szczególności wybitnego malarza Eugène\’a Delacroix, chociaż sam Chopin dość ostentacyjnie chwalił jej walory literackie. Utwór był uznawany za jedną z przyczyn ostatecznego rozpadu związku najsłynniejszej dziewiętnastowiecznej pary, co miało miejsce rok po powstaniu dzieła.

George Sand (pseudonim literacki Aurory Dudevant, z domu Dupin), francuska powieściopisarka, dramaturg i eseista, jedna z najsłynniejszych kobiet epoki, w latach 1838-1847 towarzyszka życia Chopina. Autorka ponad 70 powieści i nowel, sztuk teatralnych i licznych esejów. Rozgłos zdobyła śmiałością podejmowanych tematów i niezależnym sposobem życia, wykraczającym poza przyjęte ogólnie obyczaje.

Chopin poznał George Sand jesienią 1836 w salonie Marii d\’Agoult w Paryżu i chociaż nie wywarła na nim dobrego wrażenia („Twarz jej niesympatyczna,… jest w niej coś odpychającego” – X 1836 do rodziców), staje się niebawem uczestniczką wieczorów w jego własnym salonie („Dziś mam parę osób u siebie, między innymi pani Sand, przy tym Liszt gra, Nourrit śpiewa” – 13 XII 1836).