ekocykl Naprawiaj naturę. Ginący świat

„Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem”. Obejrzyj wybitny film „Ginące gatunki” Akademii Dokumentalnej Against Gravity i podyskutuj z ekspertami WWF Polska!

7 lutego o godz. 19 odbędzie się druga projekcja z nowego cykl spotkań i pokazów filmów dokumentalnych „Naprawiaj naturę” w Służewskim Domu Kultury. To propozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej o ekologii i działać na rzecz środowiska. Po projekcjach odbędą się dyskusje ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska. Bilety w cenie 15 zł.

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami. Naukowcy biją na alarm, podejmując działania na rzecz ochrony fauny i flory. Były fotograf National Geographic, reżyser filmu „Ginący świat, Louie Psihoyos postanawia aktywnie przyłączyć się do tego działania. Przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonujący obraz życia na Ziemi, który w rzeczywistości okazuje się filmowym wezwaniem do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety. Wykorzystując najnowszą technologię, Psihoyos pokazuje, że rozprzestrzenianie się homo sapiens spowodowało największe wymieranie gatunków od czasu zagłady dinozaurów.

Po projekcji filmu „Ginący świat” (reż. Louie Psihoyos, USA, 2015, 95 min.), która odbędzie się 7 lutego (środa) godz. 19:00 w Służewskim Domu Kultury (tuż przy stacji metra Służew), odbędzie się debata z udziałem WWF Polska: Masowe wymieranie gatunków – co możemy zrobić, aby powstrzymać ten proces?

James Bond w świecie ekologów

Louie Psihoyos nazywany jest w świecie ekologów i obrońców gatunków Jamesem Bondem. Jeden z jego wcześniejszych filmów, „Zatoka delfinów”, odbił się szerokim echem i to dzięki niemu szkoły w Japonii wycofały się z serwowania ich mięsa uczniom. „Zależy mi na tym, by ludzie zrozumieli, że to właśnie od nich zależy przetrwanie świata, jaki znamy” – mówił reżyser w jednym z wywiadów. “Ginący świat” prezentuje aktywistów jako bohaterów, którzy dzielnie walczą o przyszłość globu. Film kreuje archetyp, który może okazać się dla młodych ludzi bardziej pociągający niż gwiazda hip-hopu czy celebryta.

„Żyjemy w erze masowego wymierania gatunków. Przez wieki tempo wymierania to jeden gatunek rocznie, lecz przez wzmożoną ludzką aktywność te liczby drastycznie wzrosły. Film „Ginący świat” Louie’ego Psihoyosa  ]został zrealizowany nie tylko po to, by obudzić gniew związany z tym faktem, ale pokazać cudowność świata naturalnego w olśniewających przedstawieniach z wykorzystaniem najnowszej technologii, dostarczając nieoglądany dotąd materiał wizualny i niemożliwe do zarejestrowania dźwięki.”  – pisze Alex Heeney w Seventh-row.com (Racing Extinction: awe-inspiring images overpowered by activism, https://seventh-row.com/2015/10/06/racing-extinction/).

Cykl pokazów i dyskusji ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska

„Ginący świat” to drugi pokaz cyklu o ekologii organizowanego przez Akademię Dokumentalną Against Gravity, WWF Polska i Greenpeace  Polska. Spotkania cyklu „Naprawiaj naturę” będą odbywały się raz w miesiącu w Służewskim Domu Kultury (tuż przy stacji metra Służew, ul. Bacha 15), miejscu silnie związanym z ekologią. W programie filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które obrazują wybrane zagadnienia z zakresu ekologii, a po nich spotkania ze specjalistami z WWF Polska i Greenpeace Polska.

Na 7 marca zaplanowany jest pokaz filmu „Zjedz to!” Granta Baldwina i spotkanie z ekspertami z Greenpeace  Polska. A 4 kwietnia odbędzie się pokaz filmu „Ziarno: Nieznana historia” reż. Jon Betz, Taggart Siegel. Po filmie także spotkanie organizowane w ramach współpracy z Greenpeace  Polska. Bilety w cenie 15 zł.