Dziewczęta z Nowolipek. Pokaz filmu

Dziewczęta z Nowolipek, reż. Józef Lejtes, Polska, 1937, 97 min
wstęp wolny, sala multimedialna Zachęty

Dziewczęta z Nowolipek to filmowa adaptacja wydanej dwa lata wcześniej powieści Poli Gojawiczyńskiej pod tym samym tytułem. Podobnie jak otwierające przegląd Strachy, jest to obraz wrażliwy społecznie i wiernie oddający międzywojenną rzeczywistość. Tytułowe dziewczęta to cztery przyjaciółki dorastające razem na ubogiej warszawskiej ulicy Nowolipki. Film ukazuje bohaterki w chwili podejmowania życiowych wyborów, kiedy ich marzenia konfrontują się z brutalną rzeczywistością. W świecie tym podziały klasowe determinują przyszłość, a awans społeczny jest prawie niemożliwy.

W filmie wystąpiły aktorki znane i cenione przez przedwojenną publiczność, zaś reżyser Józef Lejtes również miał ugruntowaną pozycję. Jego obraz Róża z 1936 roku będzie zamykał przegląd filmowy towarzyszący wystawie. Po premierze Dziewczęta z Nowolipek cieszyły się niezwykłą popularnością. Społeczna wymowa filmu jest klarowna i pokazuje jak bardzo w przedwojennej Polsce pozycja kobiet była słaba, co czyni film współcześnie wciąż aktualnym.

Na wystawie Przyszłość będzie inna prezentowane są fragmenty filmu w części poświęconej kobietom w dwudziestoleciu międzywojennym.

Materiał pochodzi ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego

Od lutego do końca maja zapraszamy na program filmowy towarzyszący wystawie przygotowany we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Zaprezentujemy filmy pojawiające się we fragmentach na wystawie oraz poszerzające kontekst ekspozycji. W programie znajdą się zarówno przedwojenne filmy fabularne i dokumentalne, w języku polskim, jidysz i hebrajskim.