Dziesięć spojrzeń na Chopina

Chopin ciągle nas może zaskoczyć, choć wydaje się, że tak dużo o nim wiemy. Takiemu nowemu spojrzeniu na Chopina z innej strony (czy raczej z innych stron) poświęcony będzie nowy cykl comiesięcznych spotkań w Mazowieckim Instytucie Kultury- Dziesięć spojrzeń na Chopina

Dziesięć spojrzeń na Chopina– cykl wykładów przeprowadzonych przez znawców tematu, egzemplifikowanych i wzbogaconych muzyką najwybitniejszego polskiego kompozytora w wykonaniu naszych wybitnych pianistów. To spotkania tematyczne, podczas których będzie można poznać między innymi literackie i malarskie pasje Chopina, wybrać się na imaginacyjny spacer po Warszawie Chopina, odkryć Chopina jako improwizatora, edytora, pedagoga, a także autora świetnych listów.
A wszystko zacznie się od  podróży w kosmos z Chopinem!

Podczas pozostałych wieczorów zajmiemy się malarskimi i literackimi kontaktami Chopina, jego praktyką pedagogiczną, pianistyką unikalnym darem improwizacji, wreszcie postaramy się choć w niewielkim stopniu zgłębić tajemnice edytorstwa dzieł Chopina, tej niezwykle ezoterycznej wiedzy, która ma jednak swój praktyczny wymiar – wszak na Konkursach Chopinowskich od jakiegoś czasu zalecane jest jedno z źródłowych wydań (dlaczego to takie ważne – o tym będzie mowa na tym spotkaniu).

Wreszcie na jednym z wieczorów będziemy się chcieli przenieść do Warszawy czasów Chopina, czasów Królestwa Kongresowego, kiedy to kształtowała się osobowość naszego twórcy. Na tym spotkaniu nie zabraknie też instrumentu z epoki – takiego na jakim mógł grać młody Chopin. Wykonawcami recitali będą w większości młodzi pianiści, przygotowujący się do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. Obok nich artyści uznani.

Spotkanie kończące ten cykl ukaże natomiast  najbardziej intymny obraz Chopina utrwalony w jego listach. Obok rozważań na tematy literackich wartości epistolografii wielkiego kompozytora usłyszymy te kompozycje, o których wzmiankował Chopin w swoich listach.

Kolejne koncerty i tematy tego cyklu planowane są w następujących terminach:
5 marca 2015               Chopin i malarstwo
9 kwietnia 2015          Chopin i jego Warszawa
7 maja 2015                Chopin i sztuka edytorska
11 czerwca 2015        Chopin wirtuoz
3 września 2015         Chopin improwizator
8 października 2015   Chopin pedagog
5 listopada 2015         Chopin i Polska
3 grudnia 2015           Chopin literat

Pierwszy koncert odbył się w dniu 8 stycznia 2015 r. w Sali Widowiskowej MIK pod tytułem Chopin i muzyka sfer.

Zaczęliśmy od zastanowienia się co twórczość Chopina może oznaczać w globalnym, kosmicznym wręcz wymiarze, a pretekstem do tych rozważań był film nakręcony dla NASA pokazujący misję statku Endeavour, której ekipie w kosmosie towarzyszyła muzyka Chopina nagrana przez polskiego pianistę Karola Radziwonowicza.

Chopin The Space Concert – trailer