Dzień Wolnej Sztuki w Łazienkach Królewskich

Jeśli chcesz spędzić sobotę w otoczeniu królewskiego malarstwa i niespiesznie poznawać cenne dzieła, przyjdź 22 kwietnia 2017 r. do Łazienek Królewskich i weź udział w akcji Dzień Wolnej Sztuki.

Akcja odbywa się już po raz siódmy – w tym roku bierze w niej udział kilkadziesiąt muzeów w całej Polsce. Jest organizowana po to, by przekonać zwiedzających, że warto zobaczyć mniej, acz dokładniej. Można bowiem oglądać wolnej, bez specjalistycznego przygotowania, liczy się tylko to, co czujemy i myślimy, patrząc na dzieła.

W takiej atmosferze Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się także w Łazienkach Królewskich. Dla naszych gości przygotowaliśmy trzy półgodzinne spotkania – dwa z nich poświęcone obrazom z kobiecymi akcentami w kolekcji Stanisława Augusta, a jedno na temat roli kobiet w sztuce, zawodowo z nią związanych. Wstęp na każde spotkanie jest wolny – wystarczy przy wejściu do obiektu podać hasło: „Dzień Wolnej Sztuki”.

➡ O godz. 12.00 w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie mowa będzie o płótnie „Portret księżnej Giuliany Pubblicola Santacroce”, Angeliki Kauffmann, jednej z najwybitniejszych malarek XVIII w.

➡ O godz. 12.30 w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie zwiedzający usłyszą o motywie biblijnej Judyty w kolekcji malarstwa Stanisława Augusta. Za przykład posłuży dzieło „Judyta z głową Holofernesa”, Cristofano Alloriego, włoskiego malarza, przedstawiciela schyłku manieryzmu i wczesnego baroku.

➡ O godz. 13.00 w Pałacu Myślewickim w Sali Jadalnej odbędzie się dyskusja na temat roli kobiet w sztuce – artystek, modelek, kolekcjonerek, mecenasek sztuki, muzealniczek. Poprowadzi ją dr Marek Maksymczak z Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie.

Dzień Wolnej Sztuki w Łazienkach Królewskich stanowi wprowadzenie do wystawy jednego obrazu w Pałacu na Wyspie, na której od 1 maja 2017 r. prezentowane będzie dzieło Angeliki Kauffmann, „Ariadna opuszczona przez Tezeusza”. Płótno pochodzi z kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden), a eksponowane jest na co dzień w Galerii Obrazów Dawnych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), gdzie znajduje się jedna z największych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie.