Dzień otwarty w Galerii Nizio

W sobotę 18 lipca Galeria Nizio rozpoczyna cykl dni otwartych dedykowanych miłośnikom designu i sztuki. Na warszawskiej Pradze przy Inżynierskiej 3 będzie można obejrzeć i kupić prace Piotra Pasiewicza i Bartosza Sandeckiego, jak również najnowszą serię mebli industrialnych marki Nizio Interior. Galeria będzie czynna w godzinach 11:00-19:00.
We wnętrzach zabytkowej kamienicy ulokowanej nieopodal Dworca Wileńskiego zaprezentowane zostaną najnowsze cykle grafik i rysunków Piotra Pasiewicza, absolwenta Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, laureata stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Jego twórczość oscyluje wokół grafiki warsztatowej, rysunku, a także performance, videoartu i krótkich form filmowych. Prace prezentowane w Galerii Nizio to grafiki i rysunki wykonywane tuszem, które powstały na zasadzie „przypadku kontrolowanego”, czyli zabiegu, w którym artysta rozpoczynając pracę nad dziełem nie określił jeszcze jego ostatecznej formy.
W Galerii Nizio będzie można obejrzeć także rzeźby Bartosza Sandeckiego, absolwenta Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednego z laureatów Coming Out (najlepsze dyplomy ASP) 2011. Artysta znany jest szerszej publiczności z realizacji głośnego „Komina” – monumentalnej instalacji wykonanej z wypalonego i impregnowanego drewna, która prezentowana była Warszawie na skrzyżowaniu Al. Ujazdowskich i ul. Pięknej. Prace, które będzie można obejrzeć na Inżynierskiej to wyobrażenia fragmentów kobiecych sylwetek o naturalnych rozmiarach, zestawionych surową formą drewnianych desek. Wykonane zostały w tej samej technice opalanego i bejcowanego drewna przypominającego strukturą  węgiel.
Galeria Nizio jest również siedzibą designerskiej marki Nizio Interior, której kolekcja – w związku z dniem otwartym – uzupełniona została o prototypową serię trzech mebli industrialnych wykonanych z wykorzystaniem surowych materiałów, takich jak beton, drewno, stal czy szkło.
Galeria Nizio jest przestrzenią stworzoną w 2003 roku z inicjatywy architekta, rzeźbiarza i designera Mirosława Nizio – właściciela studia architektonicznego Nizio Design International, które ma na koncie m.in. współtworzenie projektu i realizację ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego i realizację Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Galeria Nizio mieści się na warszawskiej Pradze przy ulicy Inżynierskiej, w zespole kamienic wybudowanym w 1910 roku przez Towarzystwo Akcyjne Wróblewski i Ska. Przez lata swojej działalności Galeria wraz z Fundacją Nizio organizowała wystawy, angażowała praską społeczność w działania artystyczne i społeczne.
Obecnie Galeria Nizio jest siedzibą marki meblowej Nizio Interior, która projektuje meble zgodnie z ideą 3xR: recycle, reuse, remake. Nizio Interior redefiniuje stare przedmioty – daje im nowe życie, nowy kształt i zastosowanie. Zajmuje się tworzeniem mebli w krótkich i limitowanych seriach, a wiele z nich to unikaty.
18 lipca (sobota), godz. 11:00-19:00
Galeria Nizio
ul. Inżynierska 3 lok. 4 (wejście od dziedzińca)
Praga Północ
standardowe godziny funkcjonowania Galerii Nizio – od poniedziałku do piątku 10:00-18:00
Wstęp wolny