Dwie piosenki Joanny Szczepkowskiej

Spektakl kabaretowy złożony z felietonów i kilku jeszcze estradowych tekstów jakie napisała Joanna Szczepkowska. Kiedyś mój recital nazywał się” Joanna Szczepkowska contra fortepian” dziś w o odmienionej formie. Najlepiej nadaje się na „ piwniczne klimaty”.

„Swój występ autorka zadedykowała „złodziejce różowego boa” i wszystkim tym, którzy kiedykolwiek ulegli jakiejkolwiek, absurdalnej pokusie. W spektaklu urzekające jest to, że aktorka nawiązuje kameralny kontakt z widzami, bawi się razem z nimi, przywołując wspomnienia z dzieciństwa, pierwszych miłości, a także refleksji na temat małżeństwa i wielu zjawisk z życia codziennego. To coś w rodzaju ballady ubarwionej różnymi postaciami, w które Joanna Szczepkowska wciela się parodiując np. postaci z reklam, siebie jako nastolatkę, zawiedzioną mężatkę czy wreszcie samotną staruszkę. Dzięki temu koncertowi widzowie mają okazję poznać nieznany dotąd talent estradowy aktorki, która ironizując także na własny temat, potrafi stworzyć niezapomniany klimat prawdziwego kabaretu. W trakcie recitalu klimat dobrej zabawy przeplata się z głęboką refleksją.

Sama Szczepkowska ,w jednym z wywiadów, mówi o swoim spektaklu następująco: „Jest prawdą, ale nie tylko o mnie. Jest prawdą o każdym dzieciństwie, młodości i wszelkich przemianach, których doznajemy w życiu. Bardzo poważnie to brzmi, ale ten wieczór nie jest poważny. Ja się trochę naśmiewam z tego wszystkiego. Poszłam kiedyś do psychoterapeuty i on powiedział, że mam w sobie bardzo dużo z dziecka i trzeba wielu sesji, żeby je ze mnie wykorzenić. Nie wróciłam do tego terapeuty już nigdy – odwrotnie, staram się nie tracić więzi z tą dwunastoletnią dziewczynką, którą kiedyś byłam i która uważała, że żadne z jej marzeń się nie spełni. Ten wieczór jest jednym z tych marzeń.”

Obsada

Joanna Szczepkowska