Dorota Pawiłowska „Wszystko OK?” – wystawa

„Wszystko OK?” – to najnowsza propozycja Pawilonu Sztuki ERGO Hestia, na którą składa się wybór prac finalistki 10. edycji konkursu APH, Doroty Pawiłowskiej.

Na wernisaż wystawy zapraszamy w sobotę 7 września, o godz. 11.00. Jak zawsze w naszym Pawilonie, wydarzeniu towarzyszyć będzie „śniadanie z artystą”. Ta otwarta i niezobowiązująca forma spotkania skraca dystans dzielący publiczność i artystów. To także świetna okazja, aby ośmielić widzów do rozmowy z młodymi twórcami.

Dlaczego warto wybrać się na naszą wystawę?
Dorota Pawiłowska to mistrzyni czarnego humoru. Swoje inklinacje do groteski i przewrotnej gry z odbiorcą zasygnalizowała już w pracy dyplomowej, na którą składały się projekty plakatów-okładek do kilku powieści Kurta Vonneguta – literackiego prowokatora z surrealistycznym zacięciem. Tytuły nadawane pracom przez artystkę najczęściej nie wyjaśniają ich sensu, lecz jeszcze bardziej go komplikują i kamuflują. Są ironicznym unikiem i puszczeniem oka w stronę odbiorcy, który zostaje wyrwany z rzeczywistości komunikującej się wykrzyknikami i staje przed samymi znakami zapytania. Formalnie sztuka Doroty Pawiłowskiej jest trudna do sklasyfikowania. Jedyne, co jest pewne to fakt oscylowania wokół abstrakcji traktowanej bardzo ekspresyjnie i zmysłowo. W jej obrazach pobrzmiewają echa stylu „klasyków” awangardy: Kandinsky’ego czy Gorky’ego, ale też powojennych abstrakcjonistów z Willemem de Koonigiem na czele.

Dorota Pawiłowska nie ogranicza się w swojej twórczości do malarstwa i grafiki. Poza sztukami wizualnymi, zajmuje się jeszcze jedną dziedziną twórczości, nieco bardziej od nich odległą – improwizację teatralną. Jak sama jednak twierdzi, występy na scenie uczą ją podążania za impulsem, szczerości i autentyczności, które wymiernie przekładają się na twórczość plastyczną, równie szczerą i równie „improwizowaną”. Na deskach warszawskiego Klubu Komediowego Pawiłowska bierze na warsztat absurdy rzeczywistości, które przetwarza na spektakl podszyty dozą ironii, często wymierzonej w samą siebie.