DOC LAB Poland Hot Selection: Badjao. Duchy z morza, reż. Eliza Kubarska

13 września w Barze Studio w Warszawie kolejna odsłona cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Tym razem pokazany zostanie film „Badjao. Duchy z morza” w reżyserii Elizy Kubarskiej, produkcji Moniki Braid – uczestniczek tegorocznego programu DOC LAB POLAND

barStudio, Plac Defilad 1
Środa, 13 września, godz. 19.00
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmów.
Wstęp bezpłatny! 

BADJAO. DUCHY Z MORZA
2014
Film “Badjao. Duchy z morza” jest opowieścią o ostatnich dniach Badjao, ludzi-ryb z Borneo, żyjących w ścisłej harmonii z naturą i słynących z nieprzeciętnych umiejętności nurkowych. Jest to emocjonująca historia doświadczonego rybaka i jego młodego siostrzeńca.
10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego (kompresorowego) na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji, świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Bohaterowie każdego dnia borykają się z przeciwnościami (m.in. psujący się ciągle silnik), a podczas głębokich nurkowań wynurzają się szybko narażając się na chorobę dekompresyjną. W ten sposób wyławiają kilka ryb, co pozwala im przeżyć, ale również uciec do pięknego podwodnego świata, w którym czują się jak prawdziwi królowie, zapominają o odrzuceniu i problemach czekających na powierzchni.

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl spotkań z twórcami i pokazów najciekawszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Pierwsza projekcja („Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki”) odbyła się w grudniu 2016 roku, następna, prezentująca dokumenty ze Studia Munka – SFP, w lipcu 2017. Kolejne planowane są na jesień 2017. DOC LAB POLAND HOT SELECTION jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, w ramach którego zostaną też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności – w październiku, podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. W 2017 r. w DOC LAB POLAND biorą udział w sumie 23 projekty dokumentalne w fazie developmentu lub montażu, reprezentowane przez zespoły składające się z reżysera i producenta. Dodatkowym, ważnym elementem programu jest market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 40 uczestników z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu komprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 700 indywidualnych spotkań. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości ponad 60 tys. zł.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a partnerem strategicznym – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest organizowany we współpracy z DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2017 są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałek Województwa Małopolskiego, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Mazovia Warsaw Film Commission i Mazowiecki Instytut Kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission, Krakowski Park Technologiczny, Krakowski Klaster Filmowy, kancelaria MKZ Partnerzy oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Patronami Medialnymi są: Film Pro, Film & TV Kamera, Co Jest Grane 24, Polish Docs i TVP Kultura. Prezentacja DOCS TO GO! jest organizowana od 2012 roku przez PISF i Krakowską Fundację Filmową, a od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND. Więcej na: www.doclab.pl