Diagnosis – pokaz przedpremierowy

Kreacyjny film dokumentalny – podróż w głąb podświadomości miejskiej. Wybrani mieszkańcy uczestnicą w sesjach na kozetce. Zaczynając niewinnie, od udzielania odpowiedzi na zabawne pytania, np. jakim zwierzęciem jest miasto, rozpoczynają podróż w głąb własnych uczuć i emocji w stosunku do miejsca, w którym żyją. Samo miasto staje się jedynie punktem wyjścia do intymnych rozmów. Proces się rozwija, bohaterowie dzielą się ukrytymi wspomnieniami, przypominają sobie niby proste wydarzenia, które zupełnie zmieniły ich życie. Pragnienia, lęki, niewypowiedziane wcześniej historie i momenty silnych emocji, przeplatają się z wizyjnymi ujęciami miasta. Łączą się ze sobą, uzupełniają i nawzajem na siebie oddziałują. Chociaż bohaterowie się zmieniają, historia pozostaje ta sama. Ktoś ją zaczyna, a kto inny kończy, jakby wszyscy dzielili wspólny los.

Film prezentowany był w sekcjach work-in-progress w Cannes i na Docu Talents from the East w Karlowych Warach. Miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalych IDFA w Amsterdamie w sekcji First Appearance.
Dotychczas prezentowany był na festiwalach: ZagrebDox, Sofia International Film Festival oraz na specjalnych pokazach w Turcji.

Znalazł się w selekcji konkursu głównego w ramach Moscow International Documentary Film Festival DOKER w Rosji oraz Frames of Representation w Londynie.
Polska premiera filmu odbędzie się w maju, w ramach tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity.


BIOGRAM REŻYSERKI

Ewa Podgórska jest absolwentką PWSFTviT w Łodzi, Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Była uczestniczką Docu Talents from the East w Karlowych Warach, stypendystką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej średniometrażowy film dokumentalny „Jajko i kura” o trudnych relacjach między matką

a córką miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Films de Femmes w Paryżu. Równolegle publikowała artykuły w najważniejszych magazynach filmowych w Polsce. Jest autorką serii artykułów na temat metod pracy wybitnych reżyserów filmów dokumentalnych.

data: 14 kwietnia 2019, godz. 18:00
miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8, Warszawa
cena biletu: 20 PLN