Czyściciele internetu / Film w TR. Against Gravity przedstawia

W ramach cyklu „Film w TR. Against Gravity przedstawia” TR Warszawa i Against Gravity zapraszają na specjalny pokaz filmu Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka – „Czyściciele internetu”, jednego z największych hitów tegorocznego 15. Millenium Docs Against Gravity.

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. To właśnie oni akceptują lub odrzucają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna. A już na pewno wiele wątpliwości budzić może przypadek pochodzącego z Los Angeles artysty Illmy Gore’a, który chciał umieścić na Facebooku nagiego Donalda Trumpa z małym penisem, ale zdecydowano o usunięciu go z sieci ponieważ pogarszał wizerunek amerykańskiego prezydenta. Co więcej konto Gore’a na Facebooku zostało zamknięte. 

Film przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o potrzebie i praktyce takich działań. Okazuje się, że media społecznościowe negocjują z niektórymi krajami dostęp do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook, czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

CZYŚCICIELE INTERNETU (The Cleaners)
reżyseria: Hans Block, Moritz Riesewieck
produkcja: Niemcy, Brazylia | 2018
czas trwania: 88 min.
zdjęcia: Axel Schneppat, Max Preiss
produkcja: Gebrüder Beetz Filmproduktion
wybrane festiwale i nagrody: 2018 – CPH:DOX Kopenhaga , 2018 – MFF Rotterdam

data: 18 czerwca 2018, godz. 20:00
miejsce: TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8, Warszawa)
cena biletu: 20 PLN