„Cztery pory roku” Tomka Sikory

Wystawa „Cztery pory roku” Tomka Sikory rozpocznie sezon jesienny w Leica Gallery Warszawa. Autor otworzy wystawę w dniu swoich urodzin, 9 września, o godzinie 20:00.

„Cztery pory roku” to tytuł wystawy oraz najnowszego albumu fotografa. Fotografie zostały wykonane na Lubelszczyźnie, gdzie artysta od paru lat mieszka. To polskie krajobrazy uwiecznione w różnych porach roku. „Kilkanaście lat, które spędziłem na Antypodach – mówi autor – było to dla mnie z jednej strony wspaniałym doświadczeniem otwierającym człowieka na inną kulturę, z drugiej zaś rodziło nostalgię za miejscem naszej młodości i nie tylko. Klimat australijski pozbawia przybyszów z Europy wschodniej wyraźnego rytmu życia narzuconego przez pięknie zróżnicowane cztery pory roku”. Ale „Cztery pory roku” to nie tradycyjna fotografia przyrodnicza. Autor zmienia kolorystykę, bawi się oświetleniem, aby zaskoczyć widza i zwrócić jego uwagę na elementy przyrody, które zostają niezauważone, gdy oglądamy realistyczne zdjęcia polskich krajobrazów.

„Kiedyś na wystawie pewien młody fotograf powiedział mi: <<Cieszę się, gdy oglądam te zdjęcia, bo twoja fotografia jest taka radosna.>> Nigdy nie mówiłem o tym głośno, ale zawsze marzyłem, by ona była tak postrzegana. Żeby robić coś takiego, co będzie ludzi cieszyć”. Prosta afirmacja własnego otoczenia to klucz do odbioru wystawy Tomka Sikory.

Wystawa potrwa do 3 października i towarzyszyć jej będzie premiera albumu o tym samym tytule (wyd. Boni Libri).