Czeskie środy: „Cienie gorącego lata” Františka Vláčila

Nove Kino Wisła zaprasza na czeski wariant westernu z domieszką thrillera: świetne „Cienie gorącego lata” (Stíny horkého léta) Františka Vláčila, reżysera „Małgorzaty, córki Łazarza”, uważanej za najwybitniejszy film w historii czeskiego kina.

O FILMIE:

Akcja filmu toczy się w roku 1947 w słowackiej części Bieszczad. W chacie Ondřeja Barana, mieszkającego z żoną Terezą i dwojgiem dzieci, zatrzymują się niedobitki oddziału banderowców, próbujących przedostać się wraz z rannym dowódcą do Austrii. Ponieważ niezbędna jest pomoc medyczna, nieproszeni goście zmuszają gospodarza do uprowadzenia lekarza. Bohater jest zmuszony podjąć trudną decyzję, za którą będzie musiał zapłacić wysoką cenę…

Niezwykła atmosfera westernu według scenariusza Jiřígo Křižana, swoim klimatem przywołuje „Siedmiu wspaniałych“.

O REŻYSERZE:

František Vláčil (1924-1999) jest autorem około trzydziestu filmów o unikalnym stylu i do dziś pozostaje wzorem dla czeskich filmowców. Jego filmy to wyjątkowe artystyczne i nowatorskie kino, które przyciąga niezwykłą atmosferą mroku i tajemnicy. Reżyser sięga po trudne tematy posłuszeństwa, dogmatyzmu, zderzenia kultur czy ortodoksji. Pochyla się także nad problematyką relacji: wolność – ideologia, jednostka – władza. Wykorzystując narrację, dźwięk i obraz, w mistrzowski sposób oddaje piękno, szaleństwo i smutek człowieczeństwa.

MEDIA O FILMIE:

„Piękny film, rozgrywający się dwuwarstwowo, zarazem realistyczny i przemawiający z siłą wielkiej poezji” (Barbara Mruklik, „Kino”)

Prelekcję do filmu wygłosi dziennikarz filmowy, animator kultury i czechofil, Jacek Dziduszko.