Czerwcowy Festiwal The Artists

Festiwal The Artists jest jednym z najodważniejszych spotkań muzycznych w Polsce. Już 20 czerwca w warszawskim Parku Sowińskiego odbędzie się trzecia edycja wydarzenia. Wystąpią na nim wykonawcy z Holandii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Rosji i Polski.

The Artists, organizowany w Warszawie od 2013, jest przedsięwzięciem prezentującym fuzję różnych gatunków muzycznych – począwszy od punka, rocka przez muzykę elektroniczną do eksperymentalnej. Festiwal nie podąża za popularnymi trendami, lecz otwiera drogę do odkrywania nowych form muzycznych. Muzycy występujący na The Artists to uznani twórcy z pola sztuk wizualnych.

Irlandka Suzanne Walsh to nie tylko wokalistka, ale też pisarka i artystka łącząca w swojej muzyce fascynację folkiem, operą i eksperymentem. Jej muzyka bywa zarazem nastrojowa i niepokojąca. W Warszawie wystąpi z Patrickiem Kelleherem, o którym brytyjski „Guardian” pisał: „Będzie wielki”. Na scenie pojawi się też Dick Verdult, doświadczony holenderski filmowiec i artysta, który jako Dick El Demasiado tworzy elektronikę z silnymi wpływami latynoskiej cumbii. Z kolei Reines Girls to popularny izraelski band zanurzony w rytmicznym rocku i post-punka.

Koncert moskiewskiego zespołu IHNABTB zapowiada się jako jeden z najbardziej szalonych wydarzeń The Artists. Grający zakręconą fuzję punka oraz popu Rosjanie słyną z wciągania publiczności w swoje ekstrawaganckie przedstawienia. Z Detroit przybędzie Duane The Brand New Dog. Nieskromnie twierdzi, że jest „przyszłością popu”, co w praktyce przekłada się na  muzykę o popowym rodowodzie, lecz z mocną linią funky’owego basu, bitem electro i z oryginalnym wokalem. Ostatnim zagranicznym wykonawcą festiwalu będzie girlsband Elbis Rever.

Line-up uzupełniają polskie, niezależne, ale zarazem zazwyczaj dobrze rozpoznawalne projekty muzyczne: duet Igor Krenz i Macio Moretti, którzy wystąpią wraz z Bartkiem Tycińskim jako Fransua i Benua, Langfurtka czyli Adam Witkowski i Mikołaj Trzaska, Ada Karczmarczyk, która pod pseudonimem ADU wciela się w supergwiazdę muzyki pop oraz prekursorzy polskiego noise’u — Szelest Spadających Papierków. Na afterparty zagra projekt muzyczno-estetyczno-społeczny Wixapol S.A.

Organizatorem Festiwalu The Artists  jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Festiwal The Artists. Koncerty i projekty dźwiękowe artystów sztuk wizualnych 3 edycja,

20 czerwca, Amfiteatr Parku Sowińskiego (ul. Elekcyjna 17), wstęp wolny

Line-Up

17.00 Fransua i Benua + Igor Krenz

17.30 ADU (Ada Karczmarczyk)

18.00 I.H.N.A.B.T.B

18.45 Szelest Spadających Papierków

19.30 Elbis Rever

20.15 Langfurtka (Mikołaj Trzaska + Adam Witkowski)

21.00 Reines Girls

21.45 Suzanne Walsh

22.30 Duane The Brand New Dog

23.15 Dick El Demasiado

 

afterparty / Café Kulturalna

24.00 Wixapol S.A.

נערות ריינס – לשמור על החברים reines girls – keep our friends close