Cykl filmowy: Dobry, zły policjant

godz. 17:45 Serpico, reż. Sidney Lumet, USA 1973, 130 min.

godz. 20:15 Bullitt, reż. Peter Yates, USA 1968, 113 min.

„Serpico”

Frank Serpico po ukończeniu szkoły policyjnej rozpoczyna służbę w jednym z nowojorskich komisariatów. Wkrótce daje się poznać jako uczciwy, konsekwentny i bezkompromisowy człowiek, co nie jest na rękę jego kolegom, uwikłanym w korupcyjne układy. Nie jest też lubiany przez zwierzchników z powodu swego niekonwencjonalnego ubioru i sposobu bycia. Ambitny policjant stara się podnieść swoje kwalifikacje i otrzymać awans. Kiedy spotyka się z propozycją przekupstwa i odkrywa, że nawet w sekcji o nieposzlakowanej opinii wszyscy policjanci są opłacani przez przestępców, postanawia wypowiedzieć wojnę nieuczciwym metodom pracy policji, doprowadzając do oficjalnego śledztwa.

„Bullitt”

Detektyw Frank Bullitt otrzymuje zadanie ochrony świadka, który ma zeznawać przeciwko mafii. Niestety, świadek ginie, a wszystko wskazuje na to, że zabójstwo zlecił ktoś z policji. Bullitt rozpoczyna prywatne śledztwo. Taki jest punkt wyjścia klasycznego już dziś kryminału, który nadal imponuje świetną sceną pościgu samochodowego na ulicach San Francisco i doskonałą kreacją Steve’a McQueena.

O Cyklu:Od 2 do 30 czerwca w cyklu Dobry, zły policjant…, w Iluzjonie zaprezentujemy szeroki wachlarz gatunkowy filmów opowiadających o policjantach w sposób przewrotny, ale i zabawny wśród, których znajdą się tytuły takie jak: „Zły porucznik”, „Donnie Brasco”, „Różowa pantera” czy „Szklana pułapka”.