Bogdan Hołownia & Chris Schittulli • Wieczór Francuski

Duet wyjątkowy. Spotkanie dwóch osobowości o niespotykanej wrażliwości muzycznej i charyzmie, Bogdana Hołowni, polskiego pianisty jazzowego i Chrisa Schittulli, francuskiego wokalisty.
Artyści sięgają po utwory z kanonu wielkich polskich piosenek Jerzego Wa- sowskiego, Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej, Henryka Warsa czy Jacka Cygana interpretowanych po raz pierwszy po francusku oraz niezapomnia- nych piosenek francuskich Edith Piaf, Charles Trenet, Yves Montand, Gilbert Bécaud czy Michel Legrand.
Wysmakowana i subtelna aranżacja, wyjątkowe warunki głosowe Chrisa i mistrzowska interpretacja utworów przez Bogdana dają niezwykły, nowy przekaz piosenek. Wszystkie elementy układają się w harmonijną całość tworząc wspaniałą, niepowtarzalną i intymną atmosferę, zabierając odbiorów w muzyczną podróż po Francji i Polsce.
Koncert wyjątkowy, poruszający, niespotykany i budzący zachwyt wśród publiczności.

#Bilety w cenie 40 (przedsprzedaż) i 50zł w dniu koncertu

• Bogdan HOŁOWNIA – jeden z najwrażliwszych polskich pianistów jazzowych. Pochodzi z Torunia. W latach 1985 – 1988 studiował muzykę w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, legendarnego wspaniałego Mistrza i nauczyciela. W latach 1990-1993 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (USA) u profesora Ray‘a Santisiego i Grega Hopkinsa. W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Je em Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Odbył też trasy koncertowe z Big Bandem Artie Showa.
Wspólnie z basistą Bronisławem Suchankiem nagrali kilka płyt poświęconych muzyce polskiej. Założyciel wytwórni płytowej Hobo Records. Jego biurko zawiera stosy kompozycji Jerzego Wasowskiego, Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Petersburskiego, Jerzego Abratowskiego… Zapis utworów wspaniałych Polskich mistrzów piosenki…
W marcu 2001 otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku za solową płytę Don’t Ask Why – piano solo. Został również laureatem Grand Prix Jazz Melomani za 2002 rok w kategorii artysta roku.
Bogdan gra w swoim trio o nazwie L.A. Trio. Grywa również z El Jazz Quintetem. Akompaniuje Joannie Trzepiecińskiej, Lorze szafran, Magdzie Umer, Adze Zaryan, Agnieszce Wilczyńskiej…

• Chris SCHITTULLI – francuski wokalista, aranżer, kompozytor.
Pochodzi z Grenoble. Dla swojej żony Polki przeprowadził się z Francji do Warszawy, gdzie obecnie mieszka i rozwija swoją karierę muzyczną. Prowadzili go m.in. światowej sławy baryton Mark Pancek czy Thierry Peala, uznany wokalista jazzowy. Przygoda ze śpiewem Bel Canto pozwoliła mu natworzeniemuzykipełnejekspresji,uczućiemocji. Chris złatwościąporusza się w szerokim repertuarze pop, jazz, rock, pop-opera, piosenki autorskiej czy poezji śpiewanej. Od 2008 roku współpracuje z jednym z najbardziej znanych trenerów wokalnych we Francji Richardem Cross’em, a w 2013 roku kończy słynną paryską szkolę „Pédagogie de Richard Cross” która pozwala mu jednocześnie rozwijać pasję pedagoga śpiewu. Współzałożyciel grupy muzycznej DIVINO, znanej z repertuaru pop-opera.
Spotkanie z Jackiem Cyganem i jego twórczością zapoczątkowało u Chrisa nowy etap fascynacji polską piosenką. Tak rozpoczęła się przygoda z tłuma- czeniem tekstów polskich twórców i mistrzów, które dotąd nie doczekały się wersji francuskich.