Bastien i Bastienne / Wolfgang Amadeus Mozart

Bastien i Bastienne to jedno z pierwszych dzieł operowych młodziutkiego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uroczy singspiel powstał w 1768 roku w na zamówienie słynnego doktora Antona Mesmera. Mozart miał wówczas zaledwie 12 lat. Na tę dziecięcą jednoaktówkę składają się proste, ale niezwykle wdzięczne arie oraz zabawne dialogi.

Jest to zatem swego rodzaju „operowa zabawka”, w której młody Wolfgang Amadeusz przekłada na język muzyczny uczucia podług swej dziecięcej jeszcze miary. Są tu zatem niewinne zaloty, butna zazdrość, płomienne deklaracje, ale i magia uosobiona w postaci czarownika Colasa. Całość została błyskotliwie skomponowana – z wyczuciem i charakterystyczną dla Mozarta kokieterią. Kompozytor wykorzystuje również pełnię możliwości małej orkiestry i wydobywa jej olśniewające brzmienie. Wartka akcja, sielankowa sceneria i kapitalne uchwycenie relacji zachodzących między trojgiem bohaterów – wszystko to dodaje przedstawieniu finezji i lekkości.

Postać tajemniczego sztukmistrza kreuje słynny iluzjonista – Maciej Pol. W role Bastiena i Bastienne wcielają się natomiast znakomici soliści Polskiej Opery Królewskiej, którym towarzyszy orkiestra pod kierownictwem Tadeusza Karolaka. Reżyserii przedstawienia podjął się zaś Jarosław Kilian – historyk sztuki, uznany reżyser teatralny i operowy.KIEROWNICTWO MUZYCZNE, DYRYGENT TADEUSZ KAROLAK

REŻYSERIA JAROSŁAW KILIAN
SCENOGRAFIA DOROTA KOŁODYŃSKA
REŻYSERIA ŚWIATEŁ MACIEJ IGIELSKI
KONSULTACJE ILUZJONISTYCZNE MACIEJ POL
FOTOGRAFICZNE OPRACOWANIE ELEMENTÓW SCENOGRAFII KRZYSZTOF BIELIŃSKI
ASYSTENT DYRYGENTA LILIANNA KRYCH
ASYSTENT REŻYSERA SŁAWOMIR JURCZAK
WSPÓŁPRACA SCENOGRAFICZNA ARKADIUSZ CHRUSTOWSKI
II ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA