Andrzej Dudziński – Bestiariusz podwodny

WERNISAŻ: 14.09.2019, godz: 19:30
Wystawa czynna będzie do 31 października 2019 roku.
Wstęp wolny

Chciałem móc zwiedzić świat podwodny, zanim zamieni się w plastikowy koszmar z foliową roślinnością i rafami z pcw.
„Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” Jules’a Verne, filmy Jacques’a Cousteau, „Mały Nemo” czy wreszcie „Błękitna planeta” Davida Attenborough fascynują mnie bardziej niż „Księga dżungli”.

Żeby uciec od ponurej rzeczywistości postanowiłem zejść pod powierzchnię, licząc na to, że w otchłani wodnej znajdę rzeczy, które nie tylko odwrócą moją uwagę ale być może zawładną moją wyobraźnią. Jak na kogoś kto do tej pory zajmował się głównie ptactwem (i Pokractwem) oraz rozmaitą zwierzyną imaginacyjną, wyobraźnię ichtiologiczną miałem dość słabo rozwiniętą. Szybko okazało się, że nie mogłem być przygotowany na to co mnie w otchłani wody może spotkać.

Najpierw oczywiście rozpoznawałem te rzeczy, które znałem lub kiedyś widziałem. Potem pojawiały się stwory coraz mniej znane, nigdy przedtem nie widziane, wreszcie te, w których istnienie dotąd nie mogę uwierzyć. Takie kreacje natury poznikały z powierzchni ziemi dawno temu, a w podwodnych przestworzach nadal świetnie się mają. Zaprezentowane tutaj prace są katalogiem tego co tam ujrzałem jak również tego co mi się zdaje, że zobaczyłem.

Podobno Bóg, podczas procesu tworzenia, miał obsesję recyklingu. Po uporaniu się z głównymi aktorami świata przyrody, z walających się resztek; łusek, piór i kawałków futerka, a także z troski, żeby się nic nie zmarnowało, posklecał różne mniej lub bardziej ekscentryczne stworki.

Choć daleki jestem od nasuwającego się porównania to muszę przyznać, że sama metoda bardzo mnie zainspirowała.
– Andrzej Dudziński

Patron wystawy: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS