Andrzej Boreyko i OFN

Piątek, 19 maja 2017, godz. 19:30
Sobota, 20 maja 2017, godz. 18:00
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Cena: 25, 45, 55, 70, 80 zł

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Andrzej Boreyko – dyrygent

Program:
Christos Hatzis – The Isle is Full of Noises [13′]
Gija Kanczeli – Nu.Mu.Zu [22′]
Przerwa [20′]
Piotr Czajkowski – III Suita orkiestrowa G-dur op. 55 [41′]

„Ta wyspa pełna jest dźwięków, melodii i ech, które nikomu nie szkodzą…” – słowa słynnego monologu Kalibana z III aktu Burzy Szekspira stały się kanwą dla kilku już kompozycji, a jedna z najnowszych (2013) wyszła spod pióra Christosa Hatzisa, wybitnego greckiego kompozytora mieszkającego obecnie w Kanadzie; powstała na zamówienie Orchestre Symphonique de Montréal i została zaprezentowana w ramach cyklu koncertowego poświęconego inspiracjom szekspirowskim w muzyce. Będzie to polska premiera tego dzieła.

Także Nu.Mu.Zu Gii Kanczelego zabrzmi w Polsce po raz pierwszy, a dyrygent wieczoru Andrzej Boreyko było realizatorem jego światowej prapremiery w Brukseli roku 2015. Jest on także adresatem dedykacji dzieła, wykonanego podczas jednego z koncertów celebrujących 80. rocznicę urodzin wielkiego gruzińskiego kompozytora.

„Chciałem napisać symfonię, ale nazwa jest tu bez znaczenia” pisał Czajkowski w liście o swojej Suicie op. 55. Jednak mimo sporych rozmiarów i zewnętrznego podobieństwa czteroczęściowej architektoniki kompozycja z roku 1884 ma formę dużo swobodniejszą niż symfoniczna. Bogactwo urzekających tematów, subtelna zmienność nastrojów, z dominującą nutą pogodnej melancholii, przejrzysta orkiestracja oraz niezwykle efektowny wariacyjny finał zjednały dziełu entuzjastyczne przyjęcie podczas petersburskiej premiery – „Takie chwile to największa ozdoba życia artysty, warto dla nich żyć i pracować” pisał do Nadieżdy von Meck wzruszony tym autor.