Aloha Festiwal Polska

Te rutu a, te ata tapu e. 
Tai ‘akatarutaru, taruru a!

Głos bębnów rozbrzmiewa w powietrzu. 
Budzi się święty świt. 
Ocean niesie melodię obfitości!

Tradycyjna pieśń z atolu Mangareva, grupa wysp Gambiera na Oceanie Spokojnym.


Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na pierwszą w Polsce edycję Festiwalu Kultury Polinezyjskiej: ALOHA FESTIWAL POLSKA, który odbędzie się w Warszawie w dniach 10-14 czerwca 2015 r. Przed Państwem niepowtarzalna okazja, aby dołączyć do fascynującej podróży do źródeł odległych archipelagów położonych na Oceanie Spokojnym. Podczas pierwszej edycji naszego festiwalu przybliżymy Państwu obyczaje, kulturę i sztukę tych egzotycznych zakątków świata z hawajskiego punktu widzenia, dzięki warsztatom, pokazom tańców, koncertom przygotowanym przez naszych znakomitych gości z kraju „mlekiem kokosowym i miodem z hibiskusa płynącego”: Joshua Lanakila O Ka ’Aina i Ka Pono Mangauil, Hāwane Rios, Deynna Kaʻiulani Honi Pahio i Ruth Aloua, którzy będą wspierani przez polskich pasjonatów kultury hawajskiej, współorganizatorów całego przedsięwzięcia.

Festiwal będzie składał się z dwóch bloków. Od 10 do 13 czerwca będą odbywały się warsztaty etnicznej kultury i sztuki hawajskiej dla dzieci i dorosłych, natomiast 13 czerwca, odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia festiwalu – zważywszy na bliskość Wisły, nasi hawajscy goście przypłyną na znajdującą się w pobliżu muzeum plażę na tradycyjnej polinezyjskiej łodzi proa. Podczas całego festiwalu odbędą się pokazy tańców, filmów i koncerty.

Szczegółów programu na razie nie zdradzimy, będziemy o nich informować Państwa na bieżąco.

– Joshua Lanakila O Ka’Aina i Ka Pono Mangauil – jest źródłem wiedzy o kulturze i tradycji hawajskiej, cieszy się autorytetem wśród lokalnej społeczności. Piastuje stanowisko dyrektora programowego Native Youth Cultural Exchange – wymiany kulturowej pomiędzy rdzenną młodzieżą hawajską a autochtoniczną ludnością Ameryki Północnej. Jest znanym pieśniarzem, tancerzem hula oraz popularyzatorem powrotu do źródeł, natury oraz tradycyjnego rolnictwa i stylu życia. Jego mottem jest: He ali’i ka’aina, he kauwa ke kanaka – Ziemia jest wodzem, a ludzie jej służą. Lanakila naucza także metod samouzdrawiania bazujących na wiedzy i filozofii przodków: hula (etniczny taniec), oli (etniczny śpiew), ho’oku’u (uwalnianie) i pa’a hana (ciężka praca). Od kilku lat regularnie odwiedza Polskę, aby szerzyć kulturę i język hawajski.

– Hawane Rios – przyszła na świat jako córka kumu hula – nauczycielki etnicznego tańca hula. Jest kompozytorką i piosenkarką młodego pokolenia. Na swoim koncie ma kilka singli, za które zdobyła nagrodę Big Island Music Award. Jest także aktywistką w swojej społeczności. Głęboko wierzy w uzdrawiającą wibrację dźwięku, potęgę świadomości i jednoczącą siłę, którą niesie ze sobą muzyka.

– Ruth Aloua – wychowywała się na zachodnich zboczach Hualālai w Kealakehe na wyspie Hawai‘i. Studiowała na kierunku nauk humanistycznych na wydziale Antropologii Universytetu Hawajskiego w Hilo i na wydziale Archeologii na Uniwersytecie Simon Fraser. Pracuje w swoim zawodzie, a zdobyta wiedza i wykształcenie pozwalają jej eksplorować, wspierać i promować rodzimą kulturę w sprawiedliwy, społecznie odpowiedzialny i pełny szacunku sposób. W swojej praktyce łączy zachodnie dyscypliny naukowe z etnicznym hawajskim spojrzeniem.

– Deynna K. Pahio – od najmłodszych lat wychowywała się w tradycji hawajskiej. Jej pasją jest muzyka, gra na ukulele i bębnach, lecz jej prawdziwym powołaniem jest śpiew. Już jako nastolatka wzięła udział w programie Hawaii’s Brown Bags Youth Talent Show. Występuje w licznych koncertach na Wielkiej Wyspie, a także w USA. Jest aktywną uczestniczką działań lokalnej społeczności.