„Aksamitni Terroryści” w ramach PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 2014

Tym razem pokażemy nagrodzony w tym roku wyróżnieniem specjalnym Jury Nagrody Millennium film „Aksamitni terroryści”.

Oprócz spotkań z polskim kinem (cykl Ani Serdiukow i Moniki Zarzyckiej „Nie znajdziesz tego na torrentach”), zaplanowaliśmy na poniedziałkowe wieczory razem z PLANETE + DOC Film Festival krótki przegląd ciekawych propozycji z jego edycji 2013 i 2014.

„Aksamitni terroryści” (Velvet Terrorists)

reż. Ivan Ostrochovsky, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes, Słowacja/Chorwacja/Czechy, 2013, 87 min

Stano, Fero i Władimir to trzej buntownicy, którzy zaplanowali kiedyś zamachy terrorystyczne przeciw komunistycznemu reżimowi w Czechosłowacji. Wszyscy skazani zostali zgodnie z paragrafem 93, czyli za terroryzm, choć żaden z nich nie zranił i nie zabił człowieka.

Trzej słowaccy reżyserzy z przymrużeniem oka pokazują historie tych trzech zupełnie przeciętnych i anonimowych mężczyzn, nienależących do opozycji lub jakichkolwiek anarchistycznych albo terrorystycznych organizacji. Ich spontaniczne decyzje o przeprowadzeniu aktów niezgody na panujące stosunki polityczne i społeczne przypominają bardziej postawę heroiczną niż terrorystyczną. Wspólczesne życie „aksamitnych terrorystów” pokazane jest z ciepłą ironią i refleksją nad społeczeństwami postsocjalistycznymi.