Adam Broomberg & Oliver Chanarin. Podstawowe zasady

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ma przyjemność zaprezentować nowy indywidualny projekt brytyjskich artystów Adama Broomberga & Olivera Chanarina. Wystawa zatytułowana „Podstawowe zasady”, prezentuje fotografie, film oraz performans, które eksplorują napięcia między dyscypliną a przypadkiem, precyzją i chaosem, empatią i mimowolną przyjemnością, czerpaną z oglądania cudzego bólu.

Kluczową pracą na wystawie jest film zatytułowany „Rudiments” („Podstawowe zasady”), przy którego tworzeniu artyści współpracowali z grupą kadetów przebywających na obozie wojskowym na przedmieściach Liverpoolu. Nie jest do końca jasne, czy sceny, które oglądamy, zostały zaaranżowane przez artystów, czy też jedynie dokumentują rutynowe praktyki szkolenia. Absurdalna i niepokojąca obecność błazna – mrocznego klauna, którego występ balansuje na skraju wulgarności, radykalnie wystawia na próbę militarne kody i zakłóca starannie zaplanowane układy zbiorowej choreografii. Film Broomberga & Chanarina kieruje uwagę na formujący moment dzieciństwa i wczesnej młodości, a jego intensywny rytm wyznacza utwór na perkusję w wykonaniu amerykańskiego muzyka znanego jako Kid Millions.

Dwie serie prac dominują w pozostałych galeriach. Pierwsza pokazuje studia pocisków, które połączyły się w powietrzu. Te nieprawdopodobne obiekty zostały znalezione na polach bitew podczas wojny secesyjnej w USA i uważa się, że skutecznie uratowały życie dwóch żołnierzy. W ramach drugiego cyklu Broomberg & Chanarin sfotografowali pryzmaty wojskowe, kawałki szkła optycznego, które wykorzystuje się w celownikach broni precyzyjnej. Przemoc rozprzestrzenia się za pomocą tych materiałów: złączonych bryłek ołowiu i szkła kryształowego o ostrych krawędziach.

Wstęp wolny